Türk Hava Yolları bugün dünyanın en kapsamlı hava yolu şirketi olarak yurt içi ve yurt dışında hizmet veriyor. THY uçak bileti web sitemizden satın alınabiliyor. THY uçak bileti fiyatları karşılaştırmalı olarak aranabiliyor. Ucuz THY uçak bileti için TatilCity.NET.

Türk Hava Yolları uçak bileti

Yılın her mevsimi belirli kampanyalar eşliğinde  ucuz uçak bileti fiyatları Türk Hava Yolları ayrıcalığı ile web sitemizde.

Uzun ve köklü bir geçmişe sahip Türk Hava Yolları’nın kurulma süreci 1930’lu yıllara kadar uzanıyor. THY bugün itibarıyla Türkiye’nin istihdamıyla, filosuyla, yatırımlarıyla, kapasitesiyle, dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi konumunda yer alıyor.

Günümüzün en büyük uçak filosuna sahip THY, Anonim Ortaklığı ile faaliyet gösteriyor.

THY uçak bileti
THY uçak bileti

THY uçak bileti

Gökyüzündeki yolculuğunu 85 yıldır sürdüren Türk Hava Yolları, Türkiye’nin ekonomik büyümesine de kayda değer katkı sundu. Firma özellikle son yıllarda yakaladığı başarı grafiğiyle dünyanın en iyi hava yolu şirketleri arasında yerini aldı. Türk Hava Yolları günümüzde 304 noktayla yolcularına geniş uçuş ağı ve kaliteli hizmet sunuyor. Ülkenin marka yüzü konumunda olan Türk Hava Yolları ekonomiye sunduğu katkı, hizmet ve istihdam alanında sağladığı değerin yanı sıra küresel çapta elde ettiği marka bilinirliği ile Türkiye’nin en çok sükse yapan adı olma özelliği ile de ön planda yer alıyor.

THY uçak bileti

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak 1933 yılında kurulan Devlet Hava Yolları İşletmesi bütçesi 180 bin liraydı. İstihdam edilen personel sayısı; yedi pilot, sekiz makinist, sekiz memur ve bir telsizci olmak üzere toplam 24 kişiydi. 1935’li yıllarda Devlet Hava Yolları İşletmesi, o dönemde adı “Nafia Vekâleti” olan Bayındırlık Bakanlığı’na bağlandı.

Gökyüzünün parlayan yıldızı Devlet Hava Yolları’nın ilk uçuşu

İlk yurt dışı seferi öncesi yolcu sayısını artırmak adına ilan ve tanıtım çalışmalarına ağırlık veren Devlet Hava Yolları Ankara-İstanbul-Atina uçuşunu gerçekleştirdi. 1951 yılında ise Devlet Hava Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü; Lefkoşa, Beyrut ve Kahire gibi yeni noktalara uçmaya başladı. 1950’li yılları geçmesinin ardından ismi Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı olarak değiştirilen ve sermayesi 60 milyon liraya ulaşan firma dünya genelinden adından bahsettirir oldu.

Not : THY ucuz uçak bileti web sitemizde.

Türk Hava Yolları, IATA’ya üye oldu

THY dünya çapındaki en büyük adımlarından birini ise üyeleri arasında ekonomik, teknik, ticari ve işletme alanlarında işbirliği sağlamak amacıyla kurulan IATA’ya (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üye olarak yaptı. 1957 yılında ise yabancı sermayeye kapılarını açan THY, İngiliz hava yolları şirketi olan BOAC yüzde 6.5 hisseyle ortak oldu. Ardından büyük bir girişimde daha bulunan Türk Hava Yolları, hava yolu firmalarına haberleşme hizmetleri sunan SITA’ya üyesi oldu.

Not : Türk Hava Yolları ucuz uçak bileti için web sitemizi ziyaret etmeniz yeterlidir.

1970’li yıllar Türk Hava Yolları, dünyanın en iyisi olma yolunda

Geçen süre boyunca gelişimini sürdüren Türk Hava Yolları, 1970’li yıllara geldiğinde marka olma yolundaki basamakları bir bir aşmaya başladı. İki adet DC-9 uçağını bünyesine ekleyen Türk Hava Yolları 1971 Düsseldorf ve Stuttgart hatlarını açtı. 1972 Hannover ve Hamburg hatlarını da açan THY, 200 milyon olan sermayesini yüzde 100 oranında artırdı ve  400 milyon lira ulaştı.

Türk Hava Yolları uçak bileti
Türk Hava Yolları uçak bileti

THY, ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi’ seçildi

Aradan geçen yıllarda firma devamlı olarak filosunu gençleştirdi. Uçaklarının yaş ortalamasını 6.2 yıla indirmeyi başaran THY  A-340-300 ve RJ-100 uçakları ile tekrar büyük bir sükseye imza attı. Daha sonra 11 adet Boeing 737 ve iki adet Airbus 340-300 uçaklarını filosuna kattı. Türk Hava Yolları, Airbus 340 uçaklarının alımı ile de Tokyo’ya direkt uçuşlara başlattı. Ayrıca First Class, Business Class, Ekonomi Class gibi çeşitli sınıflarla hizmet anlayışını geliştirdi. Üç ayrı sınıfta hizmet sunmaya başlayan THY, dünyadaki diğer hava yolu şirketleri açısından da kayda değer örnek teşkil etti.

Türk Hava Yolları, sosyal sorumluluk projeleri ile adından bahsettiriyor

Türk Hava Yolları, Guinness Dünya Rekorları’na adını yazdırdı. Sadece ticari faaliyetleri ile ülke ekonomisine değil, paydaşı olduğu birçok proje ile kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında da boy gösterdi. Sportif çalışmalarla gençlerin fiziksel, ruhsal gelişimine destek oldu. Bu kapsamda Avrupa Futbol Şampiyonasının 55 yıllık tarihinde bir ilke imza attı. 2016 yılında Fransa’da düzenlenen UEFA EURO 2016’nın ‘ilk resmi havayolu ortağı’ oldu. UEFA tarafı ile sponsorluk anlaşması imzalandı. Her fırsatta sanatçı dostu olduğunu kanıtlayan THY, çeşitli film festivallerinin resmi sponsoru oldu. Türk Hava Yolları ekonomi fiyatlar üzerinden bilet sağlamak için kampanyalar düzenliyor.

THY ucuz uçak bileti
THY ucuz uçak bileti

THY ucuz uçak bileti

Ayrıca, Avrupa Ragbi Şampiyonlar Kupası ve Challenge Kupası’nın resmi partneri olan Türk Hava Yolları; spordan sanata, edebiyattan sinemaya sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin dev şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. 2012 yılında 1.6 milyar dolar olan marka değeri olan THY, 2015’de 2.2 milyar dolara ulaştı. Marka değeri, yarattığı istihdam, ülkeye sağladığı ekonomik katkı, küresel çapta bilinirliği çok yükseldi. Türk Hava Yolları, 1933’ten başlayan süreç boyunca bugün gökyüzünde Türkiye’nin yıldızı konumunda yer alıyor.  Kaliteli hizmetin öncüsü Türk Hava Yolları uçak bileti web sitemizden satın alınabiliyor. THY uçak bileti kampanyalarını takip edin.

Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşları; Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Antalya, Batman, Bodrum, Dalaman, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Atatürk & Sabiha Gökçen), İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Merzifon, Muş, Nevşehir, Samsun, Şanlıurfa, Sinop, Sivas, Trabzon, Van ve Yenişehir.

Türk Hava Yolları hakkında az bilinen gerçekler:

  • Adını dünyanın dört bir yanında gurula sergileyen Turkish Airlines yani “Türk Hava Yolları” logolu yazı 1946 yılında uçakların üzerinde yazıldı.
  • THY’nin ilk dış hat seferi 1947 yılında gerçekleşen İstanbul aktarmalı Ankara- Atina yolculuğudur.
  • 1944’te yurt genelinde ilk yolcu uçağı seferini İstanbul, Ankara arasında gerçekleştirdi. Söz konusu deneme uçuşu 1.5 saatte sonlandırıldı.
  • THY,  ilk hac seferini 1953 yılında gerçekleştirdi.
  • THY’de 1961 yılında Zihni Barın ve Nurettin Gürün isimli iki pilot, 30 saatlik uçuşla ilk defa Atlantik Okyanusu’nu aştı.
  • THY’nin logosu, 9 bin metre yükseklikte kıtalar arası uçan dünyanın en ilgi çeken imgelerinden kuş olan “yaban kazını” temsil ediyor.
  • Türk Hava Yolları’nın ilk hostesinin adı Adile Tuğrul’dur.

Türk Hava Yolları uçak bileti için web sitemizi ziyaret edebilir ve dilediğiniz yöne hemen satın alınabilir. THY uçak bileti fiyatları karşılaştırmalı olarak sistemimizde aranabiliyor. Ucuz THY uçak bileti için TatilCity.NET.