Türkiye’nin önemli turizm yerlerinden biri olan Antalya Side’de Roma dönemine ait kalıntılar bulundu. Yapılan kazılarda Roma dönemine ait kilise ve mozaikler ortaya çıktı.

2700 yıl önce kurulan Side Antik Kenti çevresinde kenti korumak amaçıyla yapılan imar planı kapsamında yapılan kazılarda ortaya çıkan mozaiklerde kuş figürleri yer alıyor. Mozaikler inşaat bittikten sonra tabınının kalın ve kırılmayan çamla kapatılarak ışıklandırılıp yerli ve yabancı turistlere bulunduğu alanda sergilenecek.

İmar planı ise tarihi dokuya uygun olarak yeniden yapılacak. Birinci dereceden Antik SİT olduğu için imar planı olmayan Side, 2013 yılında 3. Derece Kentsel SİTE’e çevrilmişti. Alanı koruma amacıyla yeni imar planına uygun olarak yapılacak olan kaçak yapı ve eklentiler yıkılarak tarihi dokuya uygun şekilde yeniden yapılacak.

Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alarak yapılan kazılarda Side Müzesi ve kazı başlanığı görevlilerin öncülüğündeki çalışmalar sırasında çok sayıda tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı.

2017 yılında Haluk Şen’e ait olan bölgede ilk olarak M.S.266 ve 267 yılında yazıldığı tespit edilen Roma İmparatoru Gallienus’un Side’ye gönderidiği mektubu taş üzerine işlenmiş hali bulunmuştu. Bulunan mektubun kopyası yapılarak bulunduğu yere bırakılarak, taban camla kaplanarak iş yerinde turistlerinde görmesi sağlanmış oldu.

Ülkemizin turizm merkezlerinden biri olan Antalya Side eşsiz doğa güzelliği, tarihi ve kültürel yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin dört mevsim ilgi gösterdiği yerlerden biri.