Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs salgını kısa sürede dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden oldu.

10 Mart günü dünyada ilan edilen pandemiyle birlikte bir çok ülke sokağa çıkma yasağı uyguladı. En son sokağa çıkma kararı veren ülkelere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de katıldı.

Coronavirüs tedbirleri arasında maske, solunum cihazı, eldiven gibi tıbbi malzemeler üretilirken diğer yandan bir çok ülkede fuar alanları, meydanlar ve parklarda sahra hastaneleri kurulmaya başlandı.

Ülkemizde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu meydanlara sahra hastanesi kuracağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra bir çok otel sağlık çalışanlarının rahatlıkla çalışabilmeleri için onlara konaklama imkanı sunmuştu. Son olarak Vakko maske üretimiyle ilgili açıklama yaparak Sağlık Bakanlığı’na destek vereceğini açıkladı.

Londra’da bulanan fuar merkezide mega hastaneye dönüştürüldü. Merkeze beş yüz yatak yerleştirildi. Bu hafta içinde hasta kabulüne başlanacak.

Fuarın hastaneye dönüştürülmesinde yüzlerce gönüllü katkıda bulunda. Mega hastanenin kapasitesi 400’e kadar çıkarılabilecek.

Coronavirüsten en çok etkilenen ve can kaybı yaşayanların başında Amerika Birleşik Devletleri geliyor daha sonra İtalya, İspanya, Çin, Almanya, Kanada, İran, Irak olarak devam ediyor. Bu süre içinde İtalya ve İspanya’ya Nato ülkelerinden de yardım uçakları ve gemilerler tıbbi malzeme gönderiliyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye oldu. Türkiye’de İtalya ve İspanya’ya tıbbi malzeme yardımı gönderen NATO ülkelerinden biri oldu.