Çin’de ortaya çıkarak bütün düyayı etkisine alan coronavirüs salgını turizm sektörünü global çapta büyük ölçüde olumsuz yönde etkiledi.

Türizm sektöründe alınan önlemler nedeniyle oteller kapanınca bu durum bukletçileri de etkiledi. Otellere terlik, şampian, güneş kremi, vücut losyonu, havlu, bornoz gibi buklet ürün satan firmalar ise zor duruma düştü. Otellere buklet hizmeti sunan Güno’nun sahibi Mehmet Yalçındere ise virüs salgını nedeniyle sezonu açamayan otellere daha önce verdikleri siparişleri durdurmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Yalçındere, “Buklet olarak adlandırılan ve otellere yönelik tek kullanımlık ürünlerin üretim yapan firmalar, sektörde siparişlerin iptal edilmesinden dolayı ürettiği ürünleri teslim edemiyor” dedi. Yalçındere, üretiminin tamamını bu sektöre yönelik yapan tedarikçi firmaların otellerin siparişleri tamamen kesip önceden alınan ürünlerin ödemelerini de yapamadıklarını söyledi.

Coronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada pandemi ilan edilmişti. Sınırlar kapatıldı ve uçuşlar iptal edildi. Vakanın en çok görüldüğü ülkeler ise ABD, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Türkiye, Çin, İran, Irak, Rusya, Yunanistan. Türkiye’de ise 23 Nisan’dan itibaren 26 Nisan’a kadar sokağa çıkma yasağı düzenlendi. Vakaların en çok görüldüğü iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Zonguldak. Bunun yanı sıra Adalar’a bir ay boyunda 26 Nisan’dan 31 Mayıs’a kadar giriş ve çıkışlar yasaklandı. Adalar en az risk taşıyan bölge olduğu için dışardan gelenlerin virüsü bulaştırma ihtimali söz konusu olduğu için böyle bir tedbir alındı.