Ortaköy Belediyesi “Bir Hitit Başkenti Şapinuva” adlı 12 odalı projesi için EKAP üzerinden ilana açıldı. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan Turizm Altyapısının Geliştirilmesi desteğini aldı.

Coronavirus salgını nedeniyle dünyada pandemi ilan edilmişti. Türkiye’d 23-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Büyükşehirler ve Zonguldak’da giriş ve çıkışlar yasaklandı. Virüs salgını dünyada en çok turizm sektörünü etkiledi. Bir çok otel kapanma noktasına gelirken bir çoğu satıldı. Aynı zamanda bir çok otel sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak tahsis edildi.

Şapinuva oteli ise EKAP üzerinden satış ilanı yayınlandı ve Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan proje desteği aldı. Projeye Ortaköy Belediyesi’de katkıda bulundu.

Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir yaptığı açıklamada; “Hitit medeniyetine askeri, dini, ticari ve idari başkentlik yapmış Şapinuva tarihi kentini sınırları içerisinde barındıran Ortaköy ilçemizde ziyaretçilerimizin konaklayacağı herhangi bir tesisimiz yoktu. Bu eksikliği uzun yıllarca hissettik. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi projesi kapsamında destek bularak nihayetinde ihale aşamasına geldik.İhalemiz 04.05.2020 günü saat 14.00 da Ortaköy Belediye Başkanlığı ihale salonunda gerçekleştirilecektir.” dedi.

Coronavirüs dünyada en çok ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Belçika, İran, Irak, Türkiye, Yunanistan, Rusya başta olmak üzere bir çok ükeyi etkiledi. Türkiye’de en riskli iller ise İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Zonguldak oldu. Virüs salgını sonrası turizm sektöründe büyük değişimler yaşanacağı konuşulanlar arasında yer alıyor.