Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, virüs önlemlerine karşı olarak turizmde sertifikasyon uygulamasını başlatmıştı. Buna göre hijyen kuralları, sosyal mesafe…vb yeni kuralları uygulayan otellere sertifika verilecekti. Sertifika alamayan tesisler ise otelleri açamayacak gibi şartlar uygulanmaya başlandı.

Yeni kurallarda izolasyon odası oluşturma şartı öne çıkıyor. Antalya’da beş yıldızlı otellerde bu şartlar uygulanmaya başladı. Belek’te bulunan Calista Luxury Hotel’de virüs önlemleri nedeniyle tedbir çalışmaları başladı ve izolasyon odası oluşturuldu. Oteldeki kapılara ise isolation room yazısı yazıldı. Oda da doktor ve hemşirenin yanı sıra tıbbi cihazlar ve malzemeler de bulunuyor. Aynı zamanda dışarda bir de ambulans yer alıyor.

Otel Genel Müdürü Ali Kızıldağ, yüksek ateş veya diğer koronavirüs semptomlarının tespit edilmesi halinde bu kişilerin otele girmeden, dışarıda oluşturulan ‘izolasyon odası’na alınacağını anlattı. Kızıldağ, ” Burada ilk müdahale yapılıp gerekli görüldüğü takdirde hastaneye sevkini gerçekleştireceğiz.” dedi.

Coronavirüs nedeniyle 185 ülkede virüs önlemleri sürüyor. Dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü en çok İspanya, İtalya, İngiltere, Belçika, Fransa, Çin, İsveç, Türkiye, İran, Irak, Rusya, Yunanistan ve bir çok ülkede etkili oldu. İstanbul dışında büyükşehirlere ve Zonguldak’a olan giriş ve çıkış yasağı ise kaldırıldı.

Virüs ile ilgili aşı ve ilaç bulma çalışmaları devam ediyor. Araştırma yapan ülkeler arasında ABD, Japonya, Fransa, Almanya, İngiltere, Türkiye ve Rusya bulunuyor.