Geçtiğimiz gün Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında bir video konferansı gerçekleşti. Konferansta Kuzel Antalya Ekoturizm Rotası başlığı altında bir toplantı yapıldı.

Antalya’nın Torosların arkakasında kalan tarihi, doğal ve kültürel zenginliğinin turizme kazandırılması için adımlar atılacak. Sahile sıkışan turizmi Antalya’nın her bölgesine yaymak için bu projenin önemi üzerinde duruldu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) destekli proje için ilk olarak 4 ana merkez belirlendi. İlk etepta Lyrboton Kome Antik Kenti, Ekşili Göleti, Kocain Mağarası ve Antik Kral Yolu’nun tanıtımına önem verilecek. Mekansal bütünlük ve ürün çeşitliliği ile tüm kamu kurum ve kuruluşları bu projede fikirlerini BAKA’ya sunacak. Netleştirilen proje teknik çalışmaların yapılmasıyla hayata geçirilecek.

Antik kentleri, koyları ve plajlarıyla her yıl yerli ve yabancı turistleri kendine çeken Türkiye’nin turist merkezi Antalya’da dağ turizminin geliştirilmesi ve turizme kazandırılması için yapılan toplantıda ekoturizme vurgu yapıldı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük krize uğrayan turizm sektöründe yeni alternatifler aranıyor. Virüs önlemlerinden dolayı misafirlerinde tatil anlayışında değişimler ortaya çıktı. Buna göre bungalov, tekne, karavan, çadır ve butik otellerde tatil yapmak öncelikli tercihler arasında yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sezon açılışının Mayıs sonunda başlayacağını, dış turizmin ise Haziran’da başlayacağını belirtmiştir. Ersoy sertifikasyon sistemine uyan tesislerin sezonu açabileceğinizi geçtiğimiz haftalarda dile getirmişti. Bu kapsamda hijyen ve sosyal mesafe önemli kuralların başında geliyor. Ayrıca her tesiste bir izolasyon odası, tıbbi malzeme, doktor ve ambulans bulunacak.