Trakya’nın gözde tatil şehirledinden biri olan Tekirdağ tarihi ve kültürel özelliklerinin yanı sıra doğal güzelliğiyle de özellikle yerli turistlerin dikkat çktiği bir yer. İstanbul’a yakın olması sebebiyle de yaz aylarında özellikle haftasonları burada yoğun bir hareketlilik gözlemlemek mümkün.

Tekirdağ’a çevre illerden gelenlerin çoğu burada yazlık almayı ve sezonluk ev kiralamayı uygun görüyor. Bunun sebebi mesafe olarak yakın olması, bütçenin ekonomik olması… Kısacası kalabalık aileler için uygun bir yer.

Yeniçiftlik İstanbul’a 90 kilometre mesafede bulunuyor, Tekirdağ merkezine ise 24 kilometre uzaklıkla yer alıyor. Plajı ince kumlu, denizi ise sığ ve sakin…. Derin olmadığı için, yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için ideal bir  yapısı var.

Trakya'nın İncisi YeniçiftlikKışın nüfus azalırken yazın 200 bini aşabiliyor. Yeniçiftlik plajlarından en çok tercih edileni ise Atatürk Parkı Plajı’dır. Marmara Ereğilisi’ne doğru olan sahilde bulunan iskelelerin olduğu yerde Öğretmenler Sitesi önündeki plajlar dikkat çekmektedir. Buradaki plajlarında denizi berrak ve sığdır, kumdan oluşmuştur ve çakıl yoktur.

Yeniçiftlik tatil siteleriyle çevrelenmiş, sakin, huzurlu bir yerdir. Burada çadır kampı yapabileceğiniz kamp alanları olduğu gibi karavan kampı yapabileiceğiniz alanlarda mevcuttur. Köy Altı Plajı’nın olduğu yönde kamp alanı bulunmaktadır, diğeri ise Aytepe’de yer almaktadır. Arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte burada doğanın içinde, huzurlu bir kamp tatili yaşayabilirsiniz.

Yeniçiftlikte fazla sayıda otel veya tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden burada pansiyon veya villalar aylık ve sezonluk olarak kiralanmaktadır. Çoğu kişi ise günübirlik olarak gelmektedir. Burada bir kaç gün kalmak isterseniz eğer mutlaka sinek ilacı yanınızda bulundurun. Aksi halde geceleriniz kabusa dönüşebilir.

Buraya gelmek için İstanbul büyük otoğardan Tekirdağ ve Çanakkale’ye doğru giden otobüslere binebilirsiniz. Çorlu’dan ve Tekirdağ’daki dolmuşlarla buraya ulaşabilirsiniz.

Tekirdağ’a gelmişken merkezde bulunan restoranlarda mutlaka meşhur Tekirdağ köftesini yemeyi unutmayın. Neden bu kadar popüler olduğunu tadından sizlerde anlamış olacaksınız. Bunun yanı sıra Yeniçiftlik sahilde bulunan mekanlarda mutlaka dondurma yemeyi unutmayın. Yalnız sipariş verirken yanında bıçak istemenizde fayda var çünkü sakız gibi olan dondurma sert bir kıvama sahip.

Şehirden ayrılmadan evvel çarşısına uğrayıp takı, giysi gibi ortantik ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için alabilirsiniz.