Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kaos yaşayan turizm sektöründe yeni normalleşme süreciyle birlikte yeni trendlerde ortaya çıktı. Uçuşların başlamasıyla birlikte yeni normal tedbirleriyle yeniden hareketlenen turizm sektöründe yeni ürünler yeniden kalkınmaya başladı.

Coronavirus salgınıyla birlikte yeni alanlar fırsatlar ortaya çıktı. Çin turizmi denince akla gelen isimlerden olan İrfan Karslı, covid-19 virüsünün bulaşma riskinin insanların yaşamlarında değişime yol  açtığını söyledi. Kalabalık turist grupları yerine küçük ve özel hizmetler oluşmaya başlamış. Karavan turizminin yaygınlaşacağı bu sürece turizmcilerin hazırlıklı olması gerekiyor.

Türkiye’de ise kalabalık turist çeken yerler yerine doğa turizmi gelişecek. Doğu Karadeniz, Erzurum, Bolu, Sakarya, Eskişehir gibi yerler göz önünde olacak. Bu süreç içinde turistler yakınlarıyla beraber seyahat etmeyi tercih ediyor. Turistler tanımadığı kişilerle birarada olmaktan çekindiği için kendi çevresinden oluşan küçük gruplarla turlara gitmeyi daha çok güvenli buluyor.

Virüs salgınıyla birlikte büyük oteller yerine, butik, küçük oteller tercih edilmeye başlandı. Bu nedenle büyük oteller kapasitelerini düşürmeye başladı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak 185 ülkeye yayılarak can kaybına neden olan virüs salgını için ilaç ve aşı çalışmaları devam ediyor.

Türkiye 1 Haziran tarihiyle birlikte yeni normalleşe sürecine girerek kafeler, restoranlar, güzellik salonları gibi mekanlar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edilerek açıldı. Bunun yanı sıra 47 şehirde maske takmak zorunlu hale getirildi. Maske takmayanlara ise para cezası kesiliyor.