Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede İran, Yunanistan, Irak, İtalya, ABD, Slovenya, Japonya, Fransa gibi ülkelerde görülen gün geçtikçe koronavirüsten etkilenmeye devam ediyor. Koronvirüsle ilgili Fizyoloji Uzmanı Doç.Dr. Oytun Erbaş önemli açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Oytun Erbaş, virüsün Türkiye’ye gelse bile salgın olmayacağını ve çok az etkileneceğini belirtti. Koronvirüs’ün gen farklılığından dolayı daha çok Asya ırkını etkilediğini, Türkiye ırkının gen yapısının karışık olduğunu her ne kadar Asya ırkı olsada Macaristan ve Rumen ırkının genlerininde var olduğunu belirterek Türkiye’nin bu virüsten az etkileneceğini belirtti.

Erbaş, virüsün ortaya çıktığı Çin’de genetik kökeni ortak olan insanları etkilediğini ve kısa sürede yayıldığını, sarı ırk ve kısa boylu insanların bu virüsten daha çok etkilendiği sösyledi. Yapılan araştırmalarda virüsün akciğerde tutunduğunu, akciğerde bulunan proteinin daha çok Asya ırkında olduğunu, beyaz ve siyah ırklarda ise %6’da 1 oranında az olduğunu söyledi. Bu yüzden bu virüsün Türkiye’de görülmesi halinde çok fazla etki etmeyeceğini ve yayılmayacağını ifade etti.

Doç. Dr. Oytun Erbaş, virüsün yayılmasında gen farkının önemli olduğunu, insanların genetik farklarının olduğunu, Asyalıları, beyaz ırkı ve siyah ırkı farklı şekilde etkilediğini, Türklerin Asya ırkı olduğunu ancak Türkiye genlerinde aynı zamanda Akdeniz, Macaristan, Rumen genleri olduğunuda söyledi bu anlamda karışık bir gen grubuna sahip olan Türkiye’nin bu virüsten az etkileneceğini belirtti.