İngiliz havayolu şirketi Flybe son zamanlarda mali sorunlar yaşıyordu buna bütün dünyayı etkileyen corona virüsü eklenince iflas etti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yaklaşık olarak 2000 kişi işsiz kaldı. Bu durumla ilgili açıklama yapan şirketin üst yöneticisi Mark Anderson ise tüm çabalara rağmen başka bir alternatiflerinin olmadığını, faalityetlerine devam edebilecek her hangi bir uygulanabilir çözüm bulmakta başarısız olduklarını belirtti.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ise, yeni yıla girdikten sonra şirket için her şeyi yaptıklarını, ancak mali durumu zayıf olan şirketin son aylarda yaşanan coronavirüsü nedeniyle de daha fazla ayakta kalamadığını söyledi. Bunun yanı sıra İngiliz hükumeti ise Flybe çalışanlarının başka firmalarda yeniden çalışabilmeleri için gereğinin yapılacağını belirtti.

Uluslararası Hava Taşımacılığı IATI bir analiz yaparak coronavirüs salgını nedeniyle havayolu şirketlerinin 63-113 milyar dolar bir ciro kaybı yaşayabileceğini ortaya çıkardı. Avrupa’nın en büyük ve bağımsız havayolu şirketi olan, 110 milyon sterlik bir yatırımla geçen yıl Connect Airways tarafından alınan Flybe iflas etti. Lufthansa ise 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı alırken, ilk çeyrek gelirlerini 19 Mart’ta açıklayacak olan şirketin hisseleri ise düşüş yaptı.

United Airlines ise iç hatlarında kapasite küçülten ilk ABD firması oldu. Şirket işe alımları durdurdu ve çalışanlarını ücretsiz izne çıkarma kararı aldı. Birkaç hafta içinde rezervasyonlar artış olmadığı takdirde önlemlerin Mayıs ayına kadar uzayabileceğini belirtti.

Corona virüsünün sıcağa dayanıklı olmadığı ve sektörün Mart ayının geçmesini bekleyecek. Türkiye’de ise virüs yüzünden yolcu sayılarında düşüşler yaşandı. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ise şunları söyle

“Dünya Havalimanları Birliğinden edindiğimiz bilgi, Mart ayını atlamamız gerektiği yönünde. Marttan sonra virüsün bulaşıcılığının yavaş yavaş kaybolacağı söyleniyor. Virüsün ısıya dayanıklı olmadığı ve havaların ısınmasıyla birlikte kontrol altına alınabileceğini söylüyorlar. Mart geçince her şeyin düzeleceğine inanıyoruz. Mart ayını atlatırsak turizm sezonunda sorun olmayacağına inanıyorum. Zaten şu anda düşük sezon olduğu için fazla sorun yaşanmadı. ”