Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’ten turizm sektöründe işsiz kalanlara müjdeli haber geldi. Böcek’in önderliğinde kurulan Sanayici ve İş İnsanları dernek başkanları, Antalya Ticaret ve Sanayi Odaı Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Akdeniz Turizm Otelciler Birliği AKTOB Başkanı Erkan Yağcı Kumluca ile Manavgat ve Alanya TSO Başkanlarının da aralarında bulunduğu STK temsilcilerinin katıldığı kurulan Koronavirüs Dayanışma Platformu, salgın kapsamında önlemler ve gıda yardımları konusu ele alındı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, koronavirüsü salgını nedeniyle başta turizm olmak üzere bir çok sektörde yaşanan işsizlik nedeniyle Antalya iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. İşsizlere ve ailelerine destek konusunda vatandaşların yanında olacaklarını belirtti.

Bağış Kabul Merkezi’nin kurulduğu Sabancı Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde vatandaşlar için bağış toplanacak. Antalya’da 200 bine yakın hizmet sektörü işsiz kaldı.

Antalya Koronavirüs Dayanışma Platformu’nun yapacağı çalışmaların büyük önem taşıdığını ifade eden Böcek, şöyle konuştu.

”Gün dayanışma günüdür. Antalya’da yüz binlerce insanımız salgın nedeniyle gelirsiz ve işsiz kaldı. Bu durumdan aileleri de etkilendi. Şimdi dayanışma zamanı. Antalya’da iş dünyası ve hayırseverlerimizle tek yürek olarak bu zorlu süreçte gelirlerini kaybeden hemşerilerimizin ayni (gıda) yardımlarıyla yanında yer alacağız. Devam eden sıcak yemek yardımlarına ek olarak, sosyal gelirine bakılmaksızın evden çıkamayan ve yemek yapamayacak durumda olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da sıcak yemek yardımı yapıyoruz. Yemeğini yapabilecek durumda olan vatandaşlara ise kuru gıda yardımında bulunuyoruz.”

Turizm sektörü başta olmak üzere 200 bine yakın hizmet sektörü çalışanı ile tarım ve sanayi çalışanının koronavirüs salgını sonrası işsiz kaldığına dikkat çeken Başkan Böcek, ”Sürecin en az 3 ay süreceğini göz önüne alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. İşsiz kalan vatandaşlar önceliğimiz olmak üzere, Sosyal güvencesi olmayan, ekonomik anlamda yardıma muhtaç olan insanlarımıza ayni (gıda) yardım yapacağız. 19 ilçede altyapımız hazır. Tek yapmamız gereken el ele vererek işsiz kalan hemşehrilerimize ve ailelerine ihtiyaç duydukları ayni (gıda) yardımları ulaştırmaktır” dedi.

Coronavirüsü nedeniyle tüm dünyada 10 Mart tarihinde pandemi ilan edilmişti. Türkiye’de ise en fazla vakaların ve ölümlerin yaşandığı iller ise İstanbul, İzmir ve Ankara oldu.