Japonyanın dev turizm firmalarından HIS Co. Ltd’nin Türk şirketi olan Dorak Holding’e ait olan Balonculuk Ticaret Turizm AŞ’den hisse alacağını bildirdi.

Asya’nın en büyük firmalarından olan HIS Co. Ltd. Kapadokya’ya yatırım yapan ilk şirket oldu. Atmosfer Balonculuk’la ortaklık kuracak olan HIS Türkiye’de ilk taşımacılık yatırımına da imza atmış oldu.

1980 yılında kurularak turizm sektörüne hizmet sunan HIS, düşük maliyetli paket turlarıyla popüler, uzmanlaşmış bir seyahat acentesi. Bundan kırk yıl önce Hideo Sawada tarafından kurulmuş. İlk olarak Internationl Tours Co. Ltd olarak kurulan şirket sonrasında adını HIS olarak değiştirmiş.

Japonyada 303 şubesi bulunuyor ve yurtdışında ise 124 şehirde toplamda 185 şubesi yer alıyor. Şirketin aynı zamanda Skymark Airlines’in hisselerine de sahip, aynı zamanda Avustralya’da bulunan Gold Coast ve Wueensland ve Watermark Hotel Brisbane’de ise Watermark Hotel and Spa gibi iki oteli bulunuyor. Şirketin Cruise Planet isminde bir de kruvaziyer şirketi var.

HIS’in kurucusu Hideo Sawada Moğolistan’daki tarımlar alanda bankacılık yapmakta olan Khan Bank ve Rus finans şirketi Solid Bank’da da hisselerin %40’nın da sahibi.

HIS aynı zamanda Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın ilk robot personel oteline de sahip. Üst sınıf olan otelde İngilizce, Korece, Çince, Japonca bilen 186 adet robot personeli yer alıyor. HIS şirketinin 332 milyar Japon yeni var yani 20 milyar lirayı buluyor. Şirketin 15 bin civarında çalışanı var.