Coronavirüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü bilim kurulunun verileri kapsamında bölge bölge olarak Haziran’da açılacak.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, turizm sektörünün haziran ayının başında bilim kurulunun verileri doğrultusunda etap etap, bölge bölge açılacağını belirterek, “Bizler misafirlerimize güvenli hizmet vermeye hazırız. Personelimizle, otellerimizle gerek sağlık alt yapımızla gerekse aldığımız tedbirlerle buna hazırız” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin konaklama sektöründe en büyük federasyonlarından biri olan TÜROFED 15 bölgeden oluşuyor. Her şey dahil sisteminin kaldırılmasına yönelik önemli açıklamalarda bulunuldu.

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, “Her şey dahil sistemi, Türk turizminin gelişmesine çok büyük katkı sağladı. Bu sistemi sadece oteldeki satış ve pazarlama stili olarak görmemek lazım. Her şey dahilden faydalanan bizim 54 tane sektörümüz bulunuyor. Bu 54 sektör bize mal tedariki yapıyor. Afyon’daki yumurtacıdan, Kars’taki kaşar peynirciye, Edirne’deki kuzuyu verenden, Konya’dan gelen ete kadar tüm tedarikçiler bize mal sağlıyor. Yani bu çok geniş bir alanı kapsıyor” ifadesini kullandı.

Coronavirüs pandemisinin bitmesinin ardından açık büfeler ve her şey dahil sistemi önlemler dahilinde bazı uygulamaların yapılacağı ve bunun standartlar doğrultusunda belirleneceği düşünülüyor. Bu şekilde her şey dahil sistemi ve açık büfe uygulamasının devam  ettirileceği planlanıyor .

Sururi Çorabatır, “Şunun altını çizelim 2020 iptal oldu diye bir şey yok. Mayıs ayı ortalarına doğru birçok ülkede tedbirlerin gevşetilmesi söz konusu. Bizim ülkemizde de vaka sayılarının aşağıya inmesiyle tedbirler gözden geçirilecektir.” ifadesini kullandı.

Coronavirüs salgını nedeniyle global çapta büyük bir kriz yaşayan turizm sektörünün Türkiye’de Temmuz ve Ağustos ayında canlanacağı kesin gözüyle bakılıyor.