Coronavirüs salgını nedeniyle global çapta büyük bir ekonomik krize neden olmuştu. Bir çok ülke halkına maddi kaynak yardımı yaparken, Türkiye’de de kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkarılanlara nakdi destek sağlandı. Binlerce başvuru yapıldı ve başvurusu kabul edilenlerin ödenekleri bugün verildi.

Mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak ödemelerini alamayanların ücretleri bugün ödenmesi bekleniyor. Kısa çalışma ödeneği başvuru tarihinden itibaren üretimin durduğu 8. günden itibaren ödemeler yapılıyor. Mayıs ayında çalışılmayan günler içinde kısa çalışma ödeneği 5 Haziran’da ödenmesi bekleniyor.

Kısa çalışma ödeneği almak için asgari 450 gün priminizin yatmış olması gerekiyor ve 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılması şartı bulunuyor. Başvurularda ise iş verenin çalışanlarla ilgili beyanı esas alınıyor.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için 300 bin firma ve 3,2 milyon çalışan başvuruda bulundu. 15 Mart 2020 tarihinden sonra ise şirketleri tarafından ücretsiz izine çıkarılan çalışanlarda nakdi ücret desteğinden faydalanabiliyor. 15 Mart 2020 yılından itibaren de işsizlik maaşı koşullarını sağlayamayan ve işsizlik maaşı alamayan kişilerde bu destekten yararlanabilecek. Günlük 39,24 liralık destek ayda 1,177 lira yapıyor. Vatandaşlara ücret desteği ödeneği ise 8 Mayıs günü yapılacak.

Brüt 1.177 lira olmakta birlikte 8.93 liralık damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 lira ödenecek. Ücret desteği yasanın çıktığı tarihden itibaren 3 aylık bir süreyi kapsıyor. 17 Nisan’da başlayan ödemeler 17 Temmuz tarihine kadar işsiz kalan ya da ücretsiz izinde geçen süreler için hesaba yatırılıcak. Nisan ayında tamamen işsiz ve ücretsiz izinde olanlara ise 14 günlük, 545 liralık bir ödeme yapılacak.