Covid-19 virüs salgınından etkilenen Avrupa yavaş yavaş normalleşmeye başladı. Vaka ve vefat sayısında azalmanın görülmesinden sonra yeni normale geçiş hazırlıkları başladı.

Avrupa’nın birçok ülkesi bu süreçte hayatı yeni kurallarla şekillendiriyor. Bu ülkelerden biri de Avusturya… 1 Haziran tarihinden itibaren turist ağırlamaya başlayacak olan Avusturya’da 65 bin turizm çalışanına her hafta coronavirus testi yapılacak.

Mart ayıyla birlikte virüsün yayıldığı Avrupa’da binlerce insan yaşamını yitirmiş ve ekonomi çöküşe doğru gitmişti. Virüsün etkisi azalmaya başlayınca birçok Avrupa ülkesinde normale ayak uyduracak sağlık ve güvenlik kurallarıda hayata geçirilmeye başlandı.

Avusturya, diğer ülkelere oranla virüs salgınından en az etkilenen ülkelerden biri. Bu yüzden süreci en az hasarla atlatan Avusturya’da yeni süreç başladı. Ülkede virüs nedeniyle kış ve doğa sporları iptal edilmişti. Avusturya, 1 Haziran itibariyle ülke sınırlarını açma kararı aldı.

Turizmden büyük gelir kazanan Avgusturya’da salgın sebebiyle ekonomik krizi hafifletmek için turistlerin ülkeye gelişini bekliyor. Yeni süreçte ise vatandaşların uyması gereken kuralların yürürlüğe koyan Avusturya, turizm çalışmaları için bazı denetimlerin uygulanmasını sağlayacak. Bunların başında ise 65 bin turizm çalışanana virüs testi yapılması geliyor.

Avusturya gün de 5000-8000 kişi test yaptırıyor ve önlemler kapsamında daha sağlıklı bir tatilin yaşanması için bu kararın alındığı belirtildi.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak 185 ülkeye yayılan coronavirus salgını nedeniyle binlerece insan hayatını kaybetmiş ve dünya ekonomisi büyük ölçüde etkilenmişti.