Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük Mahallesi’nde bulunan portakal bahçesi arazisine otel yapılacak. İmar planı değişikliyle bahçe rant uğruna kurban gidecek.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, iptal kararına rağmen vatandaşın bahçesinin olduğu araziye el konulduğu ve konuyu Meclis gündemine taşıdığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a soru önergesi sunan Bahşi şu bilgileri verdi:

*Göynük Mahallesi’nde 2 adet beş yıldızlı otelin arasında bulunan ve portakal ağaçlarının bulunduğu 2B alanı, Bakanlığınızca imar değişikli yapılarak otel tahsis alanına çevrilmiştir.

*Alanda uzun yıllardır yaşayan ve işyerleri bulunan aile yapılan değişikliklere itiraz ederek mahkemeye başvurmuş ve inceleme sonrası imar planları iptal etmiştir.

*Ancak karara rağmen aileye, alanının boşaltması için Kemer Kaymakamlığı’nca tahliye yazısı gönderilmiştir. Mahkeme, imar ve şehircilik ilkelerine aykırı olarak yapılan plan için iptal kararı vermesine rağmen ısrarınızın sebebi nedir?

Antalya’nın gözde tatil destinasyonlarından olan Kemer’e bağlı Göynük Mahallesi’ndeki portakal bahçelerinin olduğu arazi yapılan imar planı değişikliyle arazi sahibi mağdur edildi. Tarımsal alan olmasına rağmen imara açılan araziyle ilgili konu meclis gündemine taşındı. Durum mahkeme kararıyla iptal edilmesine rağmen araziye otel yapılmak istenmesi Antalya gündeminde de konuşulmaya başlandı. Antalya’nın tarımdaki önemli ithalat mahsullerinden olan portakal bahçelerinin tamamen yok edilip üzerine otel yapılması projesi arazi sahibinin mahkemeyi kazanmasına rağmen imar planı değişikliğiyle zor duruma düştü. Meclis gündemine taşınan konu belirsizliğini koruyor.