Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşmeyle birlikte bazı ülkelerde canlanmaya başladı.

15 Haziran tarihinde düzenlenen bir törenle Yunanistan turizm sezonunu açtı. Yunanistan turizminde turistleri izleyen bir online sistemi devreye sokacak.

Yunanistan’a gelen turisleri takip edebilmek için online kayıt sistemi kullanılacak. Gitmeden önce sisteme kayıt yapmak zorundasınız. Uygulamaya göre Yunanistan’a gidebilmek için 48 saat önceden Yunan Sivil Koruma Kurumu’nun web sitesine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıtlar İngilizce olarak yapılacak. Bu kayıtla birlikte her turiste barkod verilecek.

Kayıt yaptıran turiste e-mail yoluyla veya akıllı telefon aracılığıyla barkodla ulaşılabilecek. Yolcular ülkeye giriş yaptıkları anda barkodlarını yetkililere göstermek zorunda. Barkod okunduktan sonra turistin korona testinin yapılıp, yapılmayacağına karar verilecek. Turistin teste tabi olup olmayacağı ise havalimanında karar verilebilecek. Yolcunun test sonucu kesin olana kadar otelinde karantinada tutulacak ve 36 saat kadar sürebilecek. Yolcular bazı kriterlere göre test edilecek. Telefon numarası, ID, isim, uçuş ve ev adresi bilgileri verilecek. Böylece diğer ülkelere gidip gitmeyecekleride ortaya çıkmış olacak. Yolcuların Yunanistan’da kalacakları yerin adresi, iletişim bilgileri ve gün boyunca nerede kalacakları gibi sorularda sorulacak.

1 Haziran tarihiyle birlikte Türkiye’de yeni normalleşme sürecine girdi. Cafeler, restoranlar, kuaförler hijyen ve sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edildi. Bunun yanı sıra Temmuz ayında da sinema ve düğün salonlarıda sezonu açmış olacak. Düğünlerde ise gelin ve damat dışında kimse dans edip, oynayamayacak.