Covid-19 virüs salgını sebebiyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normelleşme süreciyle birlikte Türkiye ve Avrupa’daki bazı ülkelerde canlanmaya başladı.

İngilitere ise iki hafta içerisinde 14 günlük karantinadan muaf olacak şekilde hava koridoru kurulan ülkelere tatile gidilebileceğini açıkladı. Listede bulunan ülkelerin karantina kurallarının gözden geçirelecek 29 Haziran’daki toplantıdan önce açıklanması tahmin ediliyor

Ünlü İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre seyahat koridoru kurulacak ülkelerin arasında İspanya, Türkiye, İtalya, Yunanistan ve Fransa bulunuyor. Daha önceki haberlerde ise 4 ülkenin ismi öne çıkıyordu ve Türkiye ile ilgili bir bilgi söz konusu değildi.

Haberde, ”İngilizler karantina kurallarından muaf kalacak şekilde yurt dışındaki popüler destinasyonlara tatile gidebilecek. Hükümet, iki hafta içinde seyahat koridorlarını duyurmaya hazırlanıyor. Fransa, İspanya, Yunanistan, İtalya ve Türkiye gibi ülkelerle karantinasız seyahat koridorları kurulmak üzere.” denildi.

İngiltere’de hayata geçecek olan 14 günlük karantina kuralı seyahat ve havacılık sektörü tarafından tepkiye yol açmıştı. Seyahat koridoru kurulacak olan ülkelerin listesi ise 29 Haziran tarihinden önce Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından teyit edildi.

14 günlük karantinadan muaf olacak şekilde hava koridoru kurulan ülkelere tatile gidilebileceği iki hafta içinde belirtilecek. Bu ülkelerin yer aldı listenin karantina kurallarının gözden geçirilerek 29 Haziran tarihindeki toplantıdan önce açıklanacak.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılarak milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştu. Hastalık için henüz ilaç ve aşı bulunmuş değil.