Dünya turizminin önde gelen ve coronavirus salgınından olumsuz etkilenen İspanya’ya bağlı olan Kanarya Adaları’daki yedi adadan biri olan Tenerife’de otelciler turist getirmek için havayolu şirketi kurdular.

Tenerife Otelciler Birliği tarafından kurulan havayolu şirketinin henüz bir adı yok ve ilk uçak alımının ise Atlantic Airlenes’tan yapılacağı bildirildi.

Canarian Weekly’e konuşan Tenerife Otelciler Birliği Başkanı Jorge Marichal, koronavirüs krizi başlamadan bir yıl önce turizmdeki geleneksel iş modelinin değişmeye başladığını, tur operatörlerinin ‘dinozorlar’ gibi ortadan kaybolmaya mahkum olduklarını belirtti. Tur operatörlerinin yerini müşteriyi merkeze alan, hızlı, esnek, ucuz ve teknoloji tabanlı bir sisteme bırakacağını kaydeden Marichal, takımadalara hava bağlantısını garanti eden projeye Tenerife’den bir düzene girişimcinin katıldığını, Las Palmas ve Gran Canaria’dan girişimcilerin de projeye katılmalarını beklediklerini ifade etti.

Amaçlarının turistleri her yerden getirmek için havayolu şirketi kurduklarını ifade eden Jorge Marichal, projeyi Kanarya Adaları hükümetiyle de konuştuklarını ve tam destek aldıklarını belirtti.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü tüm dünya ülkelerinde yeniden canlanmak için değişik yöntemler uygulamaya başladı. 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine giren Türkiye’de ise güvenli ve sağlıklı turizm kapsamında sertifikasyon sistemini uygulamaya başladı. Cafeler, restoranlar, kuaförler, güzellik salonları hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açılış yaptılar. Bunun yanı sıra sinema salonları ve düğün salonları da Temmuz ayında sezonu açacaklar.