Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, coronavirüs nedeniyle krize uğrayan turizmin yol haritasını açıkladı. Ersoy, Mayıs sonuncda iç turizmin, Haziran ayında da dış turizmin başlayacağını açıkladı.

Normalleşme sürecine doğru giderken turizmde de takavim açıklandı. Yabancı turistleri için açılacak olan ilk yerler ise salgının etkisinin azaldığı Uzak Doğu ülkeleri olacak. Mayıs sonu iç, Haziran’da ise dış turizm açılacak. Havaalarında ve sınırarda ise yerli ve de yabancı turistlere test yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, normalleşme süreci için turizm takvimini paylaştı. Yabancı turist için trafiğin açılacağı ilk noktaların, salgın sorununu bitiren Uzak Doğu ülkeleri olacağını söyledi. Önce iç, ardından dış turizm başlayacak. Havalarında ve sınır kapılarında yerli yabancı tüm turistlere test yapılacak.

Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Mayıs sonu itibarıyla iç turizmle ufak ufak başlayacağız. Haziran için de görüşmeler tamamlandıkça hava trafikleri açılmaya başlar.

Ağırlıklı turizm havalimanı olarak kullanacağımız yerler ve sınır kapılarımızda Sağlık Bakanlığımız test merkezleri oluşturuyor şu anda. Çok basit bir test biliyorsunuz 2-3 dakikada oluyor.”

Covid-19 önlemleriyle ilgili bir genelge yayınlanacak. Turistik tesisler sertifikasyon programına katılmak zorundalar. Bu program bölümden oluşuyor.

Programdaki bölümler ise şunlar; Yolcu sağlığı ve güvenliği, çalışan sağlığı ve güvenliği, tesislerde alınan önlemler ve ulaşım araçlarında alınan önlemler’den oluşuyor ve programda 132 maddeye uyulması gerekiyor. Salgı günü genelde yayımlanacak. Açık büfelerin de sistemi değişecek.

“Bu sene için otellerin yüzde 50’si yüzde 60’ını açabilirsek iyi bir sezon olduğunu düşünüyorum” diyen Bakan Ersoy şöyle konuştu:

“Bu kriterleri belirlerken esas aldığımız şey sosyal mesafe ve sosyal mesafede de bir buçuk metre kuralı var.”

Restoran ve otellerde masalar arasına 1,5 metre bir mesafe olacak. Sandalyeler arasında ise 60cm mesafe olacak. Her şey dahil sistemi ise devam edecek. Açık büfeler devam edecek sadece sunum şekli değişecek.

Turizmdeki faaliyetler için Dışişleri Bakanlığı’yla ortak çalışılıyor. Yabancı muhataplara bu konuyla ilgili mektup gönderilecek. İki bakanda mevkidaşlarıyla iletişim halinde olacak. Turizmde alınan önlemler ve güvenlikle beraber sağlık sistemi aktarılacak.