Dünyada covid-19 virüsü nedeniyle büyük ölçüde etkilenen turizm sektörü çalışmalarına devam ediyor. Sultanahmet için güvenli turizm bölgesi önerisi üzerinde duruluyor.

Turizmci Deniz Emin Tüfekçi coronavirüs sürecinde Sultanahmet bölgesini kapsayan güvenli turizm önerisinde bulundu. İstanbul için örnek model olacak olan önerinin Türkiye’yi dünyanın ilgi odağı haline getirebileceği düşünülüyor.

İşte Deniz Emin Tüfekçi’nin o yazısı:

“Covid-19 modeli tanıtım, bir şehrin başarı hikayesi…

Bu salgından daha fazla yara almamak, ders çıkartıp tedbirler almak konusunda düşünce üretmekte yarar var.

Yerli ya da özellikle yabancı turistin gezi programında karar vermesini etkileyecek ilk etmen sağlık konusunda duyacağı güven konusudur. Türkiye bu konuda, tatile gitme kararını verenler için örnek bir model oluşturmak, rakiplerinden rol değil ama yolcu kapmak zorundadır. Bir güvenlik modeli oluşturup bunu örneği ile birlikte dünyaya göstermeliyiz. İstanbul’u, dolayısıyla örnek olacağı model ile tüm Türkiye’yi dünyanın ilgi odağı haline getirip bir başarı hikayesini yazmalıyız.

Sultanahmet İstanbul’un görünen yüzü
Sultanahmet bölgesi yabancıların en çok bildiği, ilgi duyduğu tarihi, kültürel ve sosyal ögelerin var olduğu eski kentin, dolayısıyla İstanbul ve Türkiye’nin göz bebeğidir. Türkiye ile ilgili dünyada en çok bilinen ve ziyaret edilen eserler Sultanahmet diye adlandırdığımız, çapı 3 km’yi geçmeyen bir alandır. Burası Türkiye kolyesinin ucunda sarkan broşun çok kıymetli, elmas ve pırlantasının yer aldığı alandır. İstanbul’u bir Aysberg’e (buz) dağına benzetirsek, Sultanahmet bölgesi buz dağının suyun üstünde kalan, görünen kısmıdır. Bu bölgede yapılacak doğru bir uygulama sadece buz dağını parlatıp dünyanın dikkatini çekmekle kalmaz, suyun altındaki bölüme de hayat verir, canlılık katar.

Sultanahmet’teki turistik ve turizme hizmet veren araçlar, müzeler, gezi yerleri, büfeler, oteller, eğlence yerleri, rehberler, iş sahipleri gibi turizme hizmet veren herkes  toplam kalite odaklı çalışacak. Buna seyahat acentaları, belediyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileride dahil ediliyor.