1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine geçen Türkiye’de covid-19 salgını tedbirleri sürmeye devam ediyor. Turizmde normalleşme sürecinin başlayacağı şu günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı covid-19 salgını süresince turistik işletmelerden, tüketicilerin beklentilerinin olumlu olup olmadığıyla ilgili bir algı ve rekabet üstünlüğü yakamaları için Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu tarafından belirlenen standartlar uygulanacak.

Normalleşme sürecinde sauna ve hamamların kullanım süresi en çok 30 dakika olacak ve en az 15 dadika arayla temizlenecek. Bunun yanı sıra belboy hizmetine ilişkin bilgilendirme için protokol hazırlanacak.  Havuz suyundaki klor seviyesi ise 1-3 ppm ve 1-15, ppm arasında tutulacak. Odalardaki ekipmanlar ise her misafir ayrıldığında dezenfekte edilecek. Mutfaklarda da hijyen sağlanacak ve animasyon programlarına kapasite uyarısı yapılacak.

Coronavirus nedeniyle dünyada binlerce insan ölmüş ve dünya ekonomisi durma noktasına gelmişti. Virüs salgınının ve vefat sayılarının azaldığı Avrupa ve Türkiye’de normalleşme süreci bugün başladı.  Buna göre kafeler, kuaförler, oteller, restoranlar hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak çalışacaklar.

Turizm sektöründe ise yurtiçi uçuşlar sezonu açarken yurtdışı uçuşlarda Haziran ayının sonlarına doğru başlaması bekleniyor.

Çin’de ortaya çıkaran 185 ülkeyi etkisi altına alan covid-19 virüsü nedeniyle binlerce insan ölmüştü. Virüsten en fazla etkilenen ülkeler ise ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, Türkiye, İran ve Irak başta olmak üzere bir çok ülkeyi etkiledi.

Türkiye turizminde ise sağlıklı turizm kapsamında sertifikasyon uygulaması başlatıldı. Buna göre hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan tesisler bu sertifikayı alarak sezonu açabilecekler.