Covid-19 virüs salgınından büyük ölçüde etkilenen ülkeler arasında yer alan Rusya, “mega projeler” kapsamında altyapıya ağırlık vererek 14. ulusal projesinde hedef olarak turizm gelirlerini arttırmak olduğunu vurguladı.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler çatı örgütü Opora Rossii’nin Başkanı Aleksandr Kali, hükümetin özel sektörün katılımıyla birlikte 8 çalışma organize ettiğini belirtti.

Projede yerli turizmin alt yapısının yenilenmesinden, tur operatörlerine maddi kaynak sağlanmasına ve taşımacılığın üzerindeki maliyet yükünün azaltılmasına ve elektronik vize sisteminin yaygınlaştırılmasına kadar bir çok yeni adımlar bulunuyor.

Rusya 2018’den bu yana kalkınmada öncelikli alanlar için “ulusal projeler” (natsproyekt) geliştiriyor ve bu alanlara yatırım yapıyor.

Bugüne dek açıklanan 13 ulusal proje var. Bunlar, Nüfus, Kültür, Sağlık, Eğitim, Konut ve Şehircilik, Çevre, Güvenli ve Kaliteli Otoyollar, Emek Üretkenliği, Bilim, Dijital Ekonomi, KOBİler, Dış Ticaret ve Ulaşım Altyapısı.

Projenin ise 1 Ocak 2021 yılında uygulanmaya başlayacak ve bu amaçla hükümetin her yıl 80 milyar ruble yani 1,1 milyar dolar harcama yapacak. Medyada yapılan yorumlarda ekonomik sıkıntı yaşayan Rus halkının yurtdışından tatil yaparak döviz çıktısına neden olmasının ülkeye zarar vereceği ve bu yüzden turistleri ülke içinde tutmak için sektörün hizmet kalitesinin yükseltilmesi gerektiği vurgulandı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada 185 ülke ekonomik olarak kriz yaşarken bundan en büyük etkiyi turizm sektörü yaşadı. Bunun yanı sıra 1 Haziran itibariyle Türkiye yeni normalleşme sürecine girdi.