Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük ekonomik kriz yaşayan ve turizmin olumsuz etkilendiği pandemi sürecinin ardından bazı ülkelerde yeni normalleşme sürecinede geçilmiş oldu.

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ise dünyanın dengelerinin altüst olacağı yeni coronavirüs salgınında yeni normal sürecine girildiğini açıkladı. Manzini, çarkların yeniden döneceğini ve her iki ülkenin gerek imalatta gerekse turizmde yeniden atağa kalkacağını belirtti.

Türkiye ile İtalya arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolar seviyesinde olduğunu bildiren Manzini, şunları kaydetti:

“Yeni normal olarak adlandırılan bu süreç başka bir gerçeği ortaya koyuyor. Artık ekonomiler ön planda olacak. Küresel çapta ciddi bir hasar var. Her iki ülke arasındaki ticaret hacmi belirli bir dengede seyrediyor. Bu ekonomiler, üretim ve sanayi odaklı. Turizm de bu noktada önemli bir rol alıyor. Çarkların durması hem İtalya’yı hem de Türkiye’yi ağır bir şekilde vurur. Yatırımların yeniden canlanması gerekiyor. İlk hedef, geriye gitmiş olan ekonomilerin aktivitelerinin salgın öncesi seviyeye gelmesi.”

Manzini, iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin derinleşmesi için katma değeri yüksek çalışmalar gerçekleştirdiğini, 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmiyle AB ülkeleri arasında Almanya’dan sonra ikinci sırada geldiklerini ve bunun 135 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğu söyledi.

Manzini, KOBİ’leri sanal heyetlerle buluşturmayı amaçladıklarını, Türk KOBİ’lerin bir araya gelmesi gerektiğini, fuarların 2021 tarihine kadar olmayacağını bu nedenle KOBİ’lerin sanal heyetlerle buluşacağını belirtti.