İstanbul Sultanahmet’te bir otelin müdürü olan E.D. 1 yıl önce Amerika vatandaşı Valerie Stobaugh’la otelin 1 milyon 750 bin dolara satışı için anlaşmaya vardı. Kadınla 5 Şubat tarihinde ise sözleşmesini imzaladı. Yaşlı kadından 110 bin dolar kaparo aldı. Kalan parayı ise ayarlayan kadın daha sonra E.D’nin yanına gitti ve otelin mülkiyetinin E.D.’ye ait olmadığını öğrendi.

Yaşlı kadın bunu öğrendikten sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Soruşma başlatan savcılık E.D.’nin mülkiyetin kendisine ait olmadığı halde otelin satmak vaadiyle yaşlı kadını inandırıp, ikna etmesi ve karşılığında 110 bin dolar parayı alarak dolandırdığı için dava açtı. E.D.’nin 10 yıla yakın hapsi istendi. Dolandırıcı otel müdürü önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Sultanahmet’te bulunan otelin müdürü tatil için buraya gelin Amerika vatandaşı yaşlı kadını otelin sahibi olduğuna inandırarak, oteli satmak istediğini belirtti. Ardından otel için fiyat biçen müdür kadından kaparo aldı. Kadın daha sonra dolandırıldığını anladıktan sonra soluğu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda aldı. Savcı, Valerie Stobaugh’u odolandıran otel müdürü E.D. hakkında soruşturma başlattı. E.D. otel satışı için yaşlı kadından 110 bin dolar para almış, oteli ise 1.750.000 dolara satışını sağladı. E.D. yaşlı kadını dolandırdığı için 10 yıla yakın hapsi isteniyor.

Coronavirus salgını nedeniyle bütün ülkelere sınırlar kapatılmış ve bir çok otel kapanmak zorunda kalmıştı. 1 Haziran itibariyle yeni normelleşme süreciyle bir çok otel hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ve dizayn edilerek sezonu açtı.