Covid-19 virüs önlemleri nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü canlanacağı günleri bekliyor. Türkiye’nin gözde turizm rotalarından Alanya’da yer alan Kleopatra Plajı yeni normalleşme sürecinde misafirlerini bekliyor.

Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu, plajda doğanın, tarihin, şehrin, kumsalın denizin iç içe bulunduğunu söyledi. Plajın Hollanda’da bir dergi tarafından Avrupa’nın en iyi plajı seçildiğini aktaran Şakiroğlu, “Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın Romalı komutan Antonius ile denize girdiği rivayet edilen plajın, altın renginde pirinç büyüklüğünde ve insan vücuduna yapışmayan kumu var. Alanya’ya gelen her 3 kişiden ikisi burada denize giriyor.” dedi.

Plajda, virüs salgının ardından yoğunluğun yaşanacağı öngörülüyor. Yeni normalleşme sürecinde Turizm Bakanı Ersoy sertifikasyon uygulamasını getirmiş ve bütün tesislere belge göndererek hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan tesisler sezonu açabilecekti.

Kleopatra Plajı en çok tercih edilen plajlardan biri ve ilk mavi bayraklı plaj olma özelliğine sahip. Plaja ilk etapta yerli turistlerin gelmesi düşünülüyor. Daha sonra Avrupa ve Rusya pazarınınında etkili olacağı tahmin ediliyor.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, plajın sosyal mesafe, hijyen ve diğer kurallara uygun hale getirildiğini belirterek, “Alanya’nın 80 kilometrelik sahil bandında misafirlerimiz rahatlıkla denize girecek.” diye konuştu. Turizmci Amanda Özsoy ise bölgedeki otellerin, kahvaltıdan önce ve sonra direkt olarak plaja geçebildiği konumda bulunduğunu söyledi. Ziyaretçilerin Alanya’da tatillerini rahatça yapabileceğini anlatan Özsoy, “Yıllardır gelip otellerimizde tatilini geçirenler pandemi sürecinde bize telefon ve maille ulaşıyor, gelmek istediklerini iletiyor. Biz de şu anda boş olan plajlarımızı belirlenen kurallar çerçevesinde doldurmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 virüs salgını ülkemizde en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Zonguldak ve Kocaeli’nde görüldü. İstanbul’a giriş ve çıkış yasağı kaldırılarak yurt genelinde restoranlar, kafeler, kuaförler…vb mekanlar yeni normalleşmeye geçti.