Covid-19 virüs salgını nedeniyle tatil tarzında da değişime neden oldu. Tatilciler artık büyük otellerde kalmak yerine karavan turizmine yönelmeye başladı.

Karavan turizminin ilgi görmesiyle birlikte Karadeniz Bölgesi’ne doğru yoğunluk artmaya başladı. Doğayla iç içe huzurlu ve güvenli bir tatil geçirmek isteyenler güneş, deniz, kum ve kültür turizmini birlikte yaşamak için Karadeniz Bölgesi’ne akın etmeye başladı. özellikle Çankırı, Kastamonu ve Sinop büyük ilgi görüyor. Bu nedenle bu bölgelerde yeni kamp alanları oluşturulmaya başlandı.

Doğa, deniz ve kültür turizminin zengin olduğu Karadeniz bölgesi karavan tatilcilerin yeni adresi oldu. Karavanla tatile gidenlerin uğrak yeri olan Karadeniz’in, kültürel ve tabiat güzelliklerini tanıtmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Ulusal Kamp ve Karavan Federerasyonu iş birliğinde TR82 ve TR81 çalışmaları hız kazandı.

Kastamonu, Zonguldak, Çankırı, Sinop, Bartın ve Karabük illerinin dahil olduğu çalışmalar 9 Ağustos tarihinde Çankırı’da başlamıştı. Bölgede kamp ve karavan alanları için tespit ve değerlendirme çalışmaları 21 Ağustos’a kadar devam edecek.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Uzmanı Mehmet Uğur Serin ise, “2-3 ay önceden başlayan görüşmelerimiz bugün saha ziyaretleri olarak gerçekleşmekte. Saha ziyaretlerini kurgularken biz, daha önceki yıllarda uygulamış olduğumuz bütünleşik turizm projemizdeki Kastamonu, Çankırı ve Sinop’taki unsurların belli noktalarda öbeklendiği alanlarda Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu’ndan ziyaretler yapmasını istemiştik. Dolayısıyla bu öbeklenen alanlar bugün ziyaret edilirken bu alanların karavan turizmi için ne kadar uygun olduğunun tespiti yapılıyor” şeklinde konuştu.

Bu bölgelerde yapılan çalışmaların sonucunda kamp alanları belirlenerek hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşılacak.

 

 

 .