Garipçe Köyü, İstanbul Sarıyer’e bağlı doğayla bütünleşmiş özel bir köy. Yakın yerler arasında bulunduğu içinde buraya geliş zor değil. Haftasonunuzu değerlendirmek amacıyla huzurlu ve güzel bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir rota diyebiliriz.

Boğaz sahil şeridinde yer alan ve Rumelikavağı’yla Rumelifeneri arasında kalan bir balıkçı köyü. Burası mitolojide lanetlenmiş Kral Phineas’ın yaşadığı bir köy. Antik çağda sahil bölümü kayalık ve taşlıkmış. Sarp ve yüksek kayalıklarında akbabalar ve kartallar yuva yaptığı için Gyropolis yani Akbabalar Şehri olarak anılmış. Köyün diğer adı da tarihçi Homeros’un adlandırdığı Kharybdis’dir. Diğer bir adı da Karibce’dir. Köy adını buradan alır. Karib,Osmanlıca’da yakın, yakında olan, zamana yakın” anlamına gelir.

Köyde Bizans ve Osmanlı dönemine ait bir çok tarihi esere rastlamak mümkün. Köyün kalesi günümüzde kullanılabilir durumda. Kale, Padişah III. Mustafa tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılmış. En yüksek tepesinde ise bir gözetleme kulesi bulunuyor. Kalenin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı ise bilinmiyor. Büyük limanda ise bir hamam, kale duvarı ve kilise bulunuyor. Osmanlı döneminde burada bir tersane varmış. Ancak günümüzde buna dair bir kalıntı bulunmuyor. Deniz kenarında bulunan çeşmenin kitabesine göre çeşme tersane için Hasan Paşa tarafından 1199 yılında yaptırılmış. Hacının Suyu Çeşmesi, Soğuksu Çeşmesi önemli tarihi eserler arasında yer alıyor.

Garipçe, Sarıyer’e 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Buraya geldiğinizde tavukları görebilirsiniz. Köyün dört restoranı var. Bakkalı ve bir de kahvesi bulunuyor.
Deniz kenarında kurulu olan köy, 3.köprünün yapımından önce son derece sakin bir köydü. Köyün yapısı bozulmamış… Köyde bir de çay bahçesi bulunuyor. Aynı zamanda 3 adet ev yapımı ürünlerin satıldığı tezgahta yer alıyor. Buraya gelmişken pekmez, mısır ekmeği, erişte gibi organik ürünlerden satın alabilirsiniz.

Köy, Karadeniz kıyısında olması sebebiyle de o havayı ve kültürünü yansıtıyor. Burada kahvaltı yaparken Karadeniz’in meşhur muhlamasını, acılı ezmeli, peynir ve zeytininden, sigara böreğine kadar en güzel kahvaltıyı burada yapabilirsiniz. Buraya gelmişken tabi ki akşam yemeğinde balık yiyebilirsiniz. Buraya daha çok üniversite öğrencileri geliyor nedeni ise Koç Üniveristesi’nin köye yakın olması…
Buraya gelmişken Garipçe Kalesi’ni görmeyi unutmayın. Kale eşsiz bir deniz manzarasına sahip. Kaleden martıları ve geçen gemileri izlemenin keyfini yaşarken bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.