Türkiye’nin ve hatta dünyanın popüler turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum her mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlayan gözde bir tatil yeri. Yaz sezonuyla birlikte gittikçe kalabalıklaşan Bodrum’da zamanın nasıl akıp, geçtiğinin farkında bile olamayacaksınız. Eğlencenin ve dinlencenin tadını çıkarabileceğiniz cennetten bir köşe…

Muğla denince akla Bodrum, Bodrum denince de eşsiz manzaraya sahip, masmavi koyları gelir. Akyarlar, Bodrum’un en görkemli beldelerinden… Konum olarak da yarımadanın güney batısında bulunuyor.

Bodrum'un Gözdesi Kefaluka
Bodrum’un Gözdesi Kefaluka

Buranın nüfusu 4000’i aşmış durumda. Tarihi hakkında pek bir bilgi bulunmuyor ancak Roma döneminde yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair ufak bilgiler var. O dönemlerde burası Kefoalonia ya da Kefaluka olarak anılırmış. Burası yaz aylarında oldukça hareketli ve yoğun oluyor. Bu yüzden yerli halk bu dönemde kendi başına kalamıyor diyebiliriz.

Akyarlar, tarihi dokusuyla dikkat çeken sokaklarında yürüyüp, eski Rum evlerini görebilirsiniz. Burada yürürken bol bol fotoğraf çekmek için kendinizi tutamayacaksınız.

Yarımadanın Güneybatısında bulunan Akyarlar’ın kendine özgü bir güzelliği ve doğası bulunuyor. Koyun en önemli özelliği ise deniz suyunun günde yedi kez değişikliğe uğraması. Böylece su temizliğini ve berraklığını koruyarak pırıl pırıl olabiliyor. Bu özelliğiyle dünyaca tanınmış bir koy Akyarlar… Burada sörf başta olmak üzere yelkenli sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Beldenin dikkat çeken bir yönü ise Aspat Dağı… Bölgenin en yüksek yeri… Buradan Ege ve Akdeniz manzarası yan yana görmeniz mümkün… Yunan Adaları’na da selam çakabilirsiniz.

Görmeniz gereken yerlerden biri de Venedik’li korsanların yaptırdığı Çıfıt Kalesi. Aspat Dağı’nın tepesine korsanlar bu kaleyi yaptırmışlar amaç ise bölgeyi güvenlik amacıyla gözetlemekmiş. Vedenik Kalesi olarak da anılıyor. Buraya gelip eşsiz manzaranın güzelliğine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Bölgede dikkat çeken diğer bir doğal güzellik ise Küçük Akvaryum Koyu… Burası Bitez ve Gümbet arasında bulunuyor. Burası Akyarlar’da yer alan Kalekent Sitesinin bulunduğu koyun adı… Burası Akyarların simgesi bir site… Burada sezonluk daireler bulunuyor. Buradaki manzaraya da hayran kalacaksınız. Sitede küçük bir gezinti yapabilirsiniz.

Akyarların belkide en güzel plajı olan Karaincir Plajı’nda mutlaka yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini çıkarmalısınız. Denize girmek isterseniz eğer mutlaka burayı tercih etmelisiniz. Plajın 500 metre bir kumsalı bulunuyor.

Kargı Adası ise 21 dönümlük bir alana sahip. Oldukça ıssız ve huzur veren bir atmosferi var. Ancak çok fazla kayalık bulunuyor. Kayalar dik ve uzun olduğu için bu ismi almış. Dalmayı seviyorsanız eğer buraya gelip, denizin derinliklerinde kısa bir yolculuk yapabilirsiniz.

Akyarlar eski Rum yerleşkesi olduğu için burada Rum ve Türk mutfağına özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Deniz ürünleri, zeytinyağlı mezeler yer alırken en popüler lezzetler ise kırlangıç ve iskorpit çorbası…

Buraya havayolundan gelecekseniz Milas Havalimanı’na gelip buradan minibüslerle gelebilirsiniz. Karayoluyla gelecekseniz eğer İzmir-Adın yolu üzerinden Bodrum’a buradan da Turgutreis tabelasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

[insert page=’muglada-yapilacak-seyler’ display=’content’]