Gölyazı’ya adım atar atmaz sizleri ‘Ağlayan Ağaç’ karşılayacaktır. Gölyazı’ya giriş araçla yasak o yüzden kasabanın girişinde bulunan otoparka aracınızı park etmeniz gerekiyor. Aracınızı park ettikten sonra sola doğru dönerek Zambak Tepe’yi doğru gidebilirsiniz. Burası aynı zamanda kasabanın seyir terası yani arkadaşlarınızla birlikte seyir terasından eşsiz manzarayı izleyebilirsiniz.

Buraya Zambak Tepesi denilmesinin nedeni ise eski dönemlerde Rumların buradaki mezarlarının üzerine zambak bırakmalarıymış. Fotoğraf sanatçılarının da çok sık geldiği yerlerden biri… Eğer, fotoğrafçılığa ilginiz varsa mutlaka buraya gelmelisiniz.

Apollon'un Şehri Gölyazı
Apollon’un Şehri Gölyazı

Burada bulunan Uluabat Gölü üzerinde irili, ufaklı bir çok ada bulunuyor. Bu adaların üzerinde geçmiş çağlardan kalma arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Buradaki adalarda bu yüzden kazı çalışmaları yapılıyor.

Buradaki Uluabat Gölü’nün kuruluş hikayesi ise oldukça ilginç… Apollon Krallığı’na komşu olan Melde Krallığı varmış. Bir gün Melde prensesi, Apollon prensine aşık olmuş. Apollon kralı ise bu sevgiye karşı çıkmış.

Buradan köprüyle kasabaya bağlı olan Halil Bey Adası’nı görebilirsiniz. Aşağı bölümde ise balıkçı teknelerini göreceksiniz. Halk burada geçimini balıkçılık, zeytincilikle sağlıyor. Dilerseniz adanın çevresinde bulunan diğer adalara tur yapabilirsiniz. Ada turlarına katılarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. İlkbaharda gelirseniz eğer bu adalarda açan nilüfer çiçeklerini de görebilirsiniz. Turlar uzun ve kısa tur olarak ikiye ayrılmış ve fiyatları da oldukça makul.

Uluabat Gölü’nü gezmeye geldiğinizde Kız Adası’nı görmeyi de unutmayın. Burada kazı çalışmaları yapılıyor. Ancak adaya çıkmak yasak o yüzden tekne turlarıyla burayı görebilmeniz mümkün. Gölyazı’nın tarihi yapılarından biri de Aziz Panteleimon yani Hagias Georgias Kilisesi bulunuyor. Kilise, Anadolu Ortodoks kilisenin en iyi örneklerinden biri… Eski dönemlerde manastır mübadele yıllarına kadar hizmet vermiş günümüzde ise kültür evi olarak kullanılıyor. Yapı, Pazartesi günleri hariç her gün 09:30-18:00’a kadar açık bulunuyor.

Yeme-içme ihtiyacınızı ise burada bulanan balık restoranlarında giderebilirsiniz. Sabahları buraya gelerek lezzetli, organik kahvaltı yapabilir, güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Burada her sene leylek şenlikleri düzenleniyor.
Gölyazı eski çağlarda Apollon Krallığı’nın başkentiymiş.

Tarihi Roma dönemine ait evler günümüzde de varlığını korumaya devam ediyor. M.Ö.1. yüzyılda antik kent Hıristiyan döneminde fark edilmiş. Osmanlı ve Bizans döneminde de önemli bir şehirmiş. Daha sonra mübadele olunca buradaki Rumlar göç etmek zorunda kalmışlar.
Burada bulunan Uluabat Gölü üzerinde irili, ufaklı bir çok adacık bulunuyor. Bu adaların üzerinde eski çağlardan kalma arkeolojik kalıntılarda yer alıyor. Bu adacıklarda kazı çalışmaları yapılıyor.

Uluabat Gölü’nün ilginç bir hikayesi var. Burada kurulu olan Apollon Krallığı’na komşu olan Melde Krallığı varmış. Bir gün Melde Prensi, Apollon Prensesine aşık olmuş ancak Apolllon Kralı buna karşı çıkmış ve burada bir kale yaptırmış ve kızını buraya hapsetmiş. Melde Kralı’da bu olaya çok kızmış. Odryses Çayı’nın yönünü değiştirmiş ve Apollon’u sular altında bırakmış. Bu olaydan sonra bu adacık yani Gölyazı kalmış.

Ulaşım

Adaya, üniversiteden kalkan otobüslerle gelebilirsiniz. Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı. Ulubat Gölü kıyısında yer alıyor. Buraya, Bursa şehir merkezinden 10 kilometre kadar uzaklıkta yer alıyor. Özel aracınızla gelirseniz eğer, Bursa-İzmir yönünü takip edebilirsiniz. Buradan Ulubat Gölü tabelasından saparak buraya gelebilirsiniz. Nilüfer İlçesi üzerinden kalkan minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
İzmir’den gelecekseniz eğer 300 kilometre bir yolu katetmeniz gerekiyor. Buradan Bursa tabelasını takip ederek Karacabey’i geçerek Ulubat Gölü’ne geliyorsunuz. Ağlayan Çınar tabelasından sağa doğru döndüğünüzde adaya gelmiş oluyorsunuz.
İstanbul’dan gelecekseniz eğer Bursa şehirlerarası otobüslerine binebilirsiniz. Bursa’da inmeniz gerekiyor. Buradan minibüslerle Nilüfer ilçesine geliyorsunuz. 5/G Gölyazı–Küçük Sanayi arası otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

[insert page=’bursada-yapilacak-seyler’ display=’content’]