Adatepe, eşsiz doğa güzelliğiyle, tarihi ve kültürüyle sizleri cezbedecek Çanakkale Küçükkuyu’da bulunan bir köy. Ekolojik ve tarihi dokusuyla Kaz Dağları’nın eteğinde bulunan köye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi de büyük.

Köyün etrafı çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olup, taş evleriyle dikkat çeken bir yerdir. Tarihin ve doğanın buluştuğu saklı bir cennettir diyebiliriz. 1000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan köy, Kaz Dağları’nın batısında, Küçükkuyu beldesine ise 4 kilometre uzaklıkta olup, bir tepe üzerinde kurulmuştur. Köyün taşlı sokaklarında dolaşırken koyun, tavuk gibi hayvanlara rastlamanız mümkün…

Kaz Dağları’nın Ortasında Bir Köy
Kaz Dağları’nın Ortasında Bir Köy

Köye gelir gelmez sizi meydanda bulunan Çınaraltı Kahvesi karşılayacaktır. Burada oturup, çayınızı, kahvenizi içip dinlenebilirsiniz. 450 hanelik köyde günümüzde sadece 15 hane kalmış. Diğer köylüler ise evlerini satarak köyü terk etmek zorunda kalmışlar. Burada bulunan taşevlerin bazıları butik otel ve pansiyon ve sanat atölyesi olarak kullanılıyor. Çoğu ise yıkık halde bulunuyor. Köy günümüzde sit alanı ilan edilerek korunmaya alınmıştır. Köyden 800 metre uzaklıkta olan Zeus Altarı’nı görebilirsiniz. Atatepe yarım saatte gezilebilecek bir yer. Köydeki kafelerde karadut şerbeti içebilirsiniz. Meydanda bulunan çınar ağacı ise 400 yıllıktır. Buradaki otantik kır kahvesinde köylülerde sohbet edebilir, tavla oynayabilirsiniz. Köyün girişinde buraya özgü organik ürünlerden olan ev yapımı karadut şerbeti alabilirsiniz, tadına bakabilirsiniz. Aynı zamanda zeytin, zeytinyağı, sabun alabilirsiniz.

Buraya gelmişken Hüseyin Meral Zeytinyağ Sanat Evi’ne uğrayabilirsiniz. Burada gözleme yiyip, organik kahvaltı yaparak yeme-içme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Köye geldiğinizde mutlaka mantının tadına bakmayı unutmayın.

Köy kayalık bir arazi üzerinde konumlanmıştır ve taş mimari özelliğine sahiptir. Evlerin yapımında kullanılan taşlar çevrede bulunan taş ocaklarından alınmıştır. Bu yüzden burada taş işçiliği önemli bir geçim kaynağıdır. Burada konaklamak için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden bazı köylüler sizlere evlerinin kapısını açabilir.

Köy adını üç yamaç üzerinde bulunan bir tepede olmasından dolayı almış ve Adatepe olarak kalmıştır. Tatilini Çanakkale ve Balıkesir’de geçiren gezgincilerin günübirlik olarak uğradığı Adatepe, şehir stresinden uzak, doğayla baş başa, temiz bir havada, huzurlu bir gün geçirilebilecek bir yerdir. Burası için masal gibi bir köy diyebiliriz. Birçok ev restore edilerek pembe ve mavi pencereli olarak yapılmıştır. Buradaki evlerin büyük bir avlusu ve bahçesi vardır.

Adatepe denince akla Truva destanı gelir. Destanın yaşandığı önemli bir bölgedir. Kaz Dağları’nın ortasında olup, denize yakın olması köyü cazibeli hale getirmiştir. Zeus Altarı’nın altında bulunan Adatepe’yi mutlaka görmeli ve burada birkaç gününüzü geçirmelisiniz.

Truva destanının izlerini taşıyan Adatepe, sizleri tarihinin ve doğasının beşiğinde bekliyor.