Üç tarafı denizle çevrili olan ülkemiz, mitolojik çağın devamı ve mistik tarihin birleşimi ile beraber önemli bir turizm potansiyeline ev sahipliği yapıyor. Yüzyıllar boyunca dünyanın çeşitli uygarlıklarını ağırlayan Anadolu, günümüzde hem batı, hem de doğu uygarlığının sentezi ile oldukça kozmopolit bir profile sahiptir. Gezilip görülecek yerler bakımından bir hayli zengin olan Türkiye, bu doğrultuda yıl boyunca yabancı gezginlerin de uğrak noktası olmayı başarır. Bunlara en güzel örneklerden biri ise Amasya’dır. Şehir yaşantısı, kültürel tavrı ve muhteşem tarihi ile pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başaran kent, Orta Karadeniz’de bulunması itibarıyla da doğası ile cezbeder.

Yılın büyük bir bölümü turizm için elverişli olan Amasya, dört mevsim boyunca da masalımsı tavrı ile göz kamaştırır. 7500 yıllık geçmişi ile Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan kentin etrafı bugün geçmişin en güzel örnekleri ile çevrilidir. Özellikle Osmanlı döneminde önemli bir profil kazanan şehir bugün müzeleri, mağaraları, türbeleri, konakları, kalesi ve tarihi mezarları ile hayranlık uyandırır. Birkaç günlük şehir turu ile beraber şehrin destinasyonlarını gezebilir, yöresel lezzetlerinin tadına bakabilir ve hatta yöre insanı hakkında fikir sahibi dahi olabilirsiniz.

Anadolu'nun Sessiz Güzelliği
Anadolu’nun Sessiz Güzelliği

Amasya şehir merkezinde yer alan Aynalı Mağara, şüphesiz ki şehrin en dikkat çekici köşelerinden biridir. Yüzyıllar boyunca özgünlüğünü yitirmeden günümüze kadar gelmeyi başaran bu tarihi yer, günümüzde çeşitli rivayetler ile kendini süslüyor. Tam anlamıyla kentin mistik bir tarihine eşlik eden Aynalı Mağara özellikle tarihseverlerin ilgisini çekecek bir profile sahiptir.

Meşhur Amasya Kalesinin eteklerinde düz bir duvar halinde günümüze kadar kendini taşıyan Kral Kaya Mezarları Pontus Krallarına aittir. Bugüne hala özgünlüğünü yitirmeden gelmesi ile büyük bir popülerlik kazanan mezarlar ülkemiz sınırları içindeki en eski anıtlar arasındadır.

Şehrin en tarihi bölgelerinden biri olan Hatuniye mahallesinin dar sokaklarından geçerek ulaşacağınız Kral Kaya Mezarlarının ilk olarak dikine uzanan kalker kayaları sizi karşılar. Özellikle ardındaki tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasındaki merdivenler ve kayaya oyulan evler bölgenin tamamının ne denli bir tarihe eşlik ettiğini gösterir.