Covid-19 virüsü nedeniyle büyük emek sarfeden sağlıkçılar daha iyi şartlarda çalışmalarına devam edebilmeleri ve virüsü yakınlarına bulaştırmamaları için otellerde ve yurtlarda kalıyorlar.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yeni tip koronavirüs servisinde görevli olan hemşire, doktor ve diğer sağlık çalışanlarından 114 kişi yurt ve otellerde kalıyor.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre üniversite yetkilileri covid-19 salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanları için özel barınma olanağı sağlıyor.

Sağlıkçıların karantina tedbirleri kapsamında görev yapan 14 günlük karantina süresi boyunca otel ve yurtlarda kalacak. Prof. Dr. Mustafa Kibar, covid-19 salgınının başladığı ilk günden sonra hizmet veren sağlıkçılar için gerekli olan altyapı sağlanarak ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti.

Dünya üzerinde binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle insanlar evinde kapandı. Virüs tedbirleri kapsamında izolasyon, sosyal mesafe ve hijyen kuralları uygulanıyor. Virüs en çok ABD, İspanya, İngiltere, Fransa, Çin, İran, Irak, Belçika, Almanya, İsveç, Yunanistan, Rusya ve Türkiye’de etkili oldu.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında büyükşehirlerle birlikte Zonguldak’a  giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bunun yanı sıra 1 Mayıs’tan itibaren Pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Türkiye’nin normalleşme sürecine Mayıs ayının sonunda gireceği tahmin ediliyor. İstanbul Adalar’da ise virüs riski düşük olduğu için giriş ve çıkışlar yasaklandı. Haziran ayıyla birlikte giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde sağlanacak. ikametgahı olmayanlar Ada’ya alınmayacak.

Türiye İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD’ye tıbbi malzeme yardımında bulundu.