Avrupa Birliği ülkeleri bu yıl Avrupa içi turizm seçeneğini tercih edeceği belirlendi. Türkiye’nin turizmde en büyük pazar payını ise Avrupa ülkeleri oluşturuyor.

AB’nin turizmden sorumlu bakanları, Avrupa içi hareketliğinin sağlanması için ortak görüşlerini bildirdi. Bu kapsamda ise covid-19 sağlık belgesi uygulaması şartı getirilecek. Bu gelmeyi alan Avrupa vatandaşları, AB içindeki turizm destinasyonlarına seyahat edebilecek.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’da Haziran ayı ortasını işaret ederek “Haziran ortasında Avrupa ülkeleriyle oturup konuştuktan sonra, yaz tatillerinin nasıl olması gerektiğine, yaz tatili yapmanın mümkün olup olmadığına karar vereceğiz. Ülkelerdeki duruma bağlı olarak ayrım yapmak, belki de sadece belli ülkeler arasında uçuşa izin vermek durumunda kalacağız” dedi

Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinden olan TUI CEO’su Fritz Joussen’de Avrupa içi turizme dikkat çekti. Joussen Avrupa basınında yaptığı açıklamada AB ülkelerinin turizm içi yol haritasını hazırlaması gerektiğini belirtti.

Joussen, ”Avrupa içi turizm konusunda açık bir perspektife ihtiyaç var. AB ve üye ülkeler, birlik içi turizm konusunda bir yol haritası hazırlamalı. Bu yol haritası; Yunanistan, Kıbrıs, Portekiz, Balear Adaları, Avusturya veya Bulgaristan gibi destinasyonların Avrupalı turiste açılmasını içermeli” önerisini getirdi.

Coronavirüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de de coronavirüs önlemlerine uyan tesislere sertifikasyon verilecek ve bu tesislerin açılmasına izin verilecek.