Anadolu’nun geçmişten beri en önemli şehirlerinden olan Ankara, Cumhuriyet yıllarının direklerinden biridir. Yıllar boyunca doğu ve batının bir araya gelebildiği önemli merkezlerden biri olan Ankara, Cumhuriyetin kuruluşunda ve laikliğin hüküm sürmesinde önemli merkezler arasındadır. Asırlara dayanan önemli bir tarihe ev sahipliği yapan kent, bugün hala Cumhuriyetin ilk yıllarına dair önemli izler ile çevrilidir.

Yüzyılın Mirası Anıtkabir
Yüzyılın Mirası Anıtkabir

Çok eski tarihlerden beri çeşitli medeniyetler tarafından yerleşim ve ticaret için tercih edilen topoğrafya, bu avantajını birleştirici gücüne ve coğrafi konumuna bağlıdır. Önemli bir merkez olarak görülen ve çeşitli ticaret yollarının üzerinden geçmesi kenti zamanla daha da güçlü bir hale getirdi. Gelişimi en çok 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından başkent seçilmesine bağlı. Başlangıç dönemlerinde şehir bozkırın ortasında ufak bir kasaba görüntüsü çiziyordu. Mustafa Kemal tarafından coğrafi, stratejik ve siyasi gücü ile Kurtuluş Savaşındaki merkez üs olarak kullanılan şehir nihayetinde hak ettiği değeri gördü. Başkent olarak seçilmesi sonucunda Avrupa’dan şehir mimarları getirilerek kent bugünkü görüntüsüne kavuştu. Şehir görkemli bir hale geldikçe nüfusta buna bağlı olarak devamlı gelişme gösterdi. Ankara tüm bu sürecin sonunda bugün Türkiye’nin başkenti ve modern yüzlerinden biridir. Oldukça zengin bir tarihi içeriğe sahip olan kent, aynı zamanda bir sanat ve kültür şehri olarak da nitelendirilir.

Hareketli kent hayatının yıl boyunca devam ettiği şehir, bunun yanı sıra gezilip görülecek yerler bakımından da bir hayli zengindir.

Şehrin bilinirliğini artıran ve kutsal bir kent olarak anılmasına neden olan Anıtkabir, Ankara’nın 1940-1950 yıllarından beri sembolü olarak görkemini korur. II. Ulusal Mimarlık Dönemi olarak adlandırılan yapı, toplamda dört kısımlı bir inşaat aşamasından geçerek meydana geldi. Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki ayrı bölümden oluşan Anıtkabir’in Anıt Bloku; Aslanlı Yol, Tören Meydana ve Mozeleden oluşur. İçinde Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerine ait binlerce görüntü ile karşılaşabileceğiniz Anıtkabir, bugün ülkemizin duygusal yükümlülüğü fazla en görkemli mimarisi olarak varlığını korur. Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Milliyetçilik, Devletçilik, Laiklik, İnkılapçılık gibi Atatürk İlkelerinin her birini derinden hissedebileceğiniz Anıtkabir, her bir bölümünü görmekten haz alacağınız muhteşem bir yapıdır.