Coronavirus nedeniyle ilan edilen pandemi sonrasında dünyada ekonomi durmuş ve en çok etkilenen sektör ise turizm olmuştu.

Virüsün olumsuz etkileri ise devam ediyor ve dev şirtler kapatma, iflasla karşı karşıya kalmış durumda. Almanya’nın ünlü dev mağaza şirketlerinden olan Lidl bünyesinde bulunan JT Touristik ve Lidll Holiday’i kapatma kararı aldı.

Almanya’nın turizm gazetesi FVW’de yayınlanan haberlerde, JT Touristik’in Berlin ofisleri için kira sözleşmeleri feshedildi. İki organizatörün ise 100 çalışanı işten çıkardıldı.

Türkiye’de de çeşitli acenteler ve tur operatörleriyle çalışan JT Touristik, stratejik partnerliğini, yer hizmetlerini, transfer, MTS Globe gerçekleştiriyordu.

Coronavirus önlemleri kampasımna Almanya, Yunanistan, Türkiye normalleşme sürecine Haziran’da başlayacak. Turizm Bakanı ise Sertifikasyon uygulamasıyla tesislerde yeni bir süreç başlattı. Tesis personeli virüs önlemleri kapsamında eğitilecek. Sertifikayı alanlar ise otelini açabilecek. Açık büfeler ise kaldırılıyor yerine masaya servis uygulaması getirilirken, yemekler cam bir hazne içinde saklanacak.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 virüsü en çok ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Türkiye, Çin, Irak, İran, Rusya gibi 185 ülkede etkili oldu. Virüs ülkemizde en fazla İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Zonguldak’da etkili oldu. Bayramda uygulanan sokağa çıkma yasağı ise kaldırıldı. 65 yaş üstü ile 20 yaş altı gençlere uygulanan yasak ise devam ediyor. İç ve dış turizm ise Haziran ayı içinde sezonu açmayı bekliyor.