Covid-19 virüs salgını nedeniyle global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte hareketlenmeye başladı. 1 Haziran tarihiyle birlikte Türkiye’de kafeler, restoranlar, güzellik salonları ve oteller hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açılışlarını yaptılar.

Sınırların açıldığı ve uçuşların başladığı turizm sektöründe 1 Temmuz tarihiyle birlikte Ukrayna’dan Antalya’ya ilk uçaklar inmeye başladı. SkyUp, Azur Air, Ukrayna Uluslararası Hava Yolları ard arda Antalya’ya gelmeye başladılar. Azur’un uçağını ise Pegas ve Anex doldurdu. JoinUp tur operatörünün yolcularını ise SkyUp Hava Yolları Antalya’ya getirdi. Anex Tour ve Pegas Touristik tur operatörlerinin yolcularını ise Azur Air Ukraine Antalya’ya ulaştırdı. Coral’ın yolcularını ise Ukrayna Uluslararası Hava Yolları getirdi.

AYT Havcılık Pazarlama Müdürü Egemen Ateş, Ukrayna’dan Antalya Havalimanı’na ilk uçuşu 28 Haziran’da Wind Rose Hava Yolları’nın yaptığını, 1 Temmuz sabahında da SkyUp ve Azur Air Ukraine’ın havalimanına iniş yaptığını belirtti. Aynı saatlerde havalimanın gelmesi beklenen Ukrainen International Airlines’ın ise teknik bir sorun nedeniyle öğleden sonra alana ineceğini kaydeden Egemen Ateş, Belarus’tan da bugün itibariyle ilk uçuşun gerçekleştiğini ve Belavia’nın alana inş yaptığını belirtti. Ateş, ilk uçuşların yolcu dolulukları açısından sağlıklı fikir vermeyeceğini, gerçek talebin 15 Temmuz’a kadar netleşeceğini ifade etti.

15 Temmuz tarihi itibariyle ise Irak, İran, İspanya, İtalya uçuşları başlayacak. Suudi Arabistan için uçuşlar ise 1 Ağustos tarihinde başlaması planlanıyor.