İlk 11 ayında Türkiye’ye gelen ülkeler sıralamasında bir önceki yıla oranla yüzde %17,42 ile Rusya Federasyonu birinci sırada yer alırken, %11,57 ile Almanya, %13,30 artışla İngiltere üçüncü sırada yerini aldı. İngiltere’nin ardından ülkemizi en çok ziyaret eden ülkeleri Bulgaristan ve İran takip etti.

Kasım ayında ise yine önceki yıla göre Bulgaristan %8,35 artışla birinci ve Rusya ikinci ve Almanya üçüncü olurken Gürcistan dördüncü ve İran beşinci oldu. Dünya Turizm Örgütü‘nün UNWTO ‘nun Aralık 2019 verilerine göre Türkiye, dünyada 2018 yılı ziyaretçi sıralamasında ise dünya 6.cısı oldu. UNWTO’nun açıklamasına göre ise 2018 yılında Türkiye dünya turizm gelirleri sıralamasında ise 15.inci oldu. Avrupa’nın en çok turizm gelirinde ise 6. olan Türkiye, Avrupa’da en çok turist ağırlayan dördüncü ülke oldu. Son bir yıldır yaşanan coronavirüsü nedeniyle turizmde aksaklıklar yaşanacağı söz konusu. Virüs nedeniyle turizm sektörünün ne derece etkileneceği düşünülürken, bununla ilgili önlemlerde alınmış durumda. Coronavirüsü ve İdlib sorunlarının olmasına rağmen turizm sektörünün bu durumdan çok fazla etkilenmeyeceği olasılıklar arasında yer alıyor. Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan convid-19 virüsü nedeniyle kültür ve sanat faaliyetleri de ertelendi ve bir çoğuda iptal edilmenin eşiğinde bulunuyor. Bunun yanı sıra uluslararası spor etkinliklerinin de iptali söz konusu. Bu durum en çok turizm sektörünü etkileyecek gibi görünüyor. Çin’de bir çok filmin görsterimi iptal edilince bu durumdan Hollywood sektörü de etkilendi. Çin’de çekimleri devam eden bir çok filmin çekimleri ertelendi. Bunun yanı sıra kültür sanat festivallerinin de iptal edilmesi ihtimali de oldukça yüksek.

Convid-19 virüsünden en çok Çin’den sonra İtalya ve İran etkilendi. Virüs en çok koa hastalarını, yaşlıları ve en çok sigara içenleri olumsuz yönde etkiliyor ve ölüme neden oluyor. Bunun dışında kalanlar ise hastalığı iki hafta sonunda iyileşebiliyorlar.