TUI, koronavirüs nedeniyle tüm operasyonlarını durdurdu. Dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI, bütün operasyonel faaliyetlerini ertelemek zorunda kaldı. Cruise trip, otel işletmeleri, paket tur olmak üzere tüm oparesyonel faaliyetlerini büyük bir bölümünü erteledi.

TUI yaptığı açıklamada bu kararla ilgili olarak dünyadaki hükümetlerin covid-19 virüsünün hızla yayılması nedeniyle verilen çabalara katkı bulunmak istediklerini, bu durumla karşı karşıya kalan yönetim kurulunun, 11 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan 2020 ticaret yılıyla ilgili öngörüyü geri çekmeye ve son derece değişken bir durum nedeniyle yeni bir öngörüyü yayınlamamaya karar verdiklerini ifade etti.

Covid-19 virüsünün emsalsiz etkileri yüzünden TUI, durumu sürekli olarak her gün değerlendirdiğini ve müşterilerin, iş arkadaşlarının ve hissedarların çıkarlarını korumak için mevcut olan tüm olanakların gözden geçirildiğini belirtti.

TUI Holding’in toplam 1.4 milyar Euro likit kaynakların ve kredi olanakların olduğunu, bu kaynakları korumak, etkili ve sert tasarruf önlemleri almak zorunda olduklarını ve bunun yanında normal operasyonel faaliyetlerine yeniden başlayacakları zamana kadar devlet garantisi için başvuruda bulunacaklarını ifade edildi.