Kıyıköy eşsiz doğa güzelliğiyle Trakya’nın en güzel yerlerinden biridir. Kırklareli’ye bağlı Vize ilçesinde yer alır. Karadeniz kıyısında yer alan bu küçük kasaba etrafı ormanla çevrili, Kazandere Dereleri’yli, Pabuçdere gibi güzel manzaraya sahip kasabaları geçtikten sonra Karadeniz’e akmaktadır. Buradaki halk geçimini ormancılık ve balıkçılıkla sağlamaktadır.

Burası dünyanın en eski taş oyma manastırlarında olan Aya Nikola Manastırı’da bu bölgede yer almaktadır. Kıyıköy karaçam ormanlarının içinde temiz, oksijenli bir havaya sahiptir. Ormanda doğu gürgeni, karagürgen, dişbudak, kayın, ıhlamur, akçaağaç, kızılağaç, sapsız meşe, saçlı meşe gibi ağaçlar vardır.

Trakya'nın İncisi Kıyıköy
Trakya’nın İncisi Kıyıköy

Orman da çakal, sansar, kurt, tilki, karaca, yaban domuzu, porsuk, tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır. Kıyıköy, Karyalılar tarafından kurulmuş ve Antik Çağlar’daki adı ise Salmydessas’tır. Kıyıköy’e girişte Vize ve Saray’da kırmızı tuğlalarla örülmüş surlar vardır. Surların büyük bir bölümü bakımsız ve yıkık bir durumda ortasında ise ahşap ve taştan yapılmış Rum evleri bulunuyor.

Denizi, ince kumdan plajıyla dikkat çekmektedir. Surların olduğu bölüm ise sizleri Ortaçağ görüntüsünü yansıtmaktadır. Kıyıköy’e her mevsim gelebilirsiniz. İstanbul’a yakın olması nedeniyle özellikle haftasonları yoğunluk yaşanmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak bir tesiste kalabilirsiniz veya çadır kampı yaparak doğayla iç içe huzur dolu tatil geçirebilirsiniz.
Rum evleri, balıkçı tekneleri, kırmızı surlarıyla dikkat çeken beldede daha çok Selanik göçmeni insanlar yaşamaktadır. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiz restoranlar bulunmaktadır.

Arkadaşlarınızla birlikte bir balıkçı lokantasına gidip rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.
Beldede ki evlerin balkon ve teraslarında her gece eğlenceler düzenlenmektedir. İnsanlar sabaha kadar şarkılar söyleyip neşeli zamanlar geçiriyor. Kıyıköy’de zaman her gün eğlenceli ve hareketli geçiyor.

Yaz sezonunda gelmek isterseniz eğer kale kapısından içeri girdiğinizde plaj tabelasını takip ederek burada denize girmenin, güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Denizle dere yan yana olduğu için muhteşem bir görüntüyle baş başa kalmanın mutluluğunu ve huzuru yaşayacaksınız. Derede aynı zamanda küçük bir de ahşap köprü bulunuyor. Köprünün son bulduğu yerde ise bir kafeterya yer alıyor.

Dere kenarında ise yeşillikler ve diğer yönünde de deniz sizleri selamlıyor. Kıyıköyü geçtikten sonra dilerseniz Kastro Plajına’da uğrayabilirsiniz. Buranın büyüleyici manzarasına ise hayran kalacaksınız. Kastro çam ormanlarıyla çevrili yeşilin ve mavinin buluştuğu ender güzellikte yerlerden biri…