Side Antik Kenti, Antalya Manavgat’ta yer almaktadır. Sahil bölümünde yer alan kent eşsiz bir görüntüye sahiptir. Burada birbirinden lüks oteller, çarşılar, tarihi kalıntılar ve kumsallar bulunmaktadır.

Antalya Manavgat Side Antik Kenti Antalya Manavgat’ta Side Antik Kenti

Kentte antik tiyatro, Apollon Tapınağı dikkat çekmektedir. M.Ö.8.yüzyıla dayanan tarihi bir öneme sahiptir. Side ‘nar’ anlamına gelmektedir. M.Ö.7.yüzyılda tüm Pamfilya Bölgesiyle birlikte Lidya Krallığının egemenliğinde kalmıştır. Daha sonra Pers, Büyük İskender buraya hakim olmuştur. M.Ö.78 yılında ise Romalı konsül Publius Servillus bölgeyi korsanlardan kurtarmış ve burayı Side, Pamfilya bölgesiyle birlikte Roma İmparatorluğu’na bağlamıştır. M.S. 7.yüzyılda ise Araplar, Rodos, Venedik ve Cenevizli korsanlar buraya saldırmıştır. Kıbrıs Krallığı ve Haçlıların saldırısıyla kent yağmalanarak terk edilmiştir. 12.yüzyıldan sonra buranın halkı Antalya’ya göç etmiştir. Mutlaka görmeniz gereken antik kentlerden biridir.

Adres: Side Mahallesi Manavgat/Antalya

Antalya’da gidebileceğiniz, gezebileceğiniz yerler. Didim, Kalkan, Kaş, Alanya ve daha fazlası.. Antalya gezilecek yerler rehberi hazırladık.

Antalya’da Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Antalya uçak bileti fiyatlarımızı görmeden biletinizi almayın! TatilCity.NET bütün dünya şehirlerine çok ucuz ve ekonomik fiyatlarla uçak bileti de buluyor.

Antalya uçak biletleri