10 Mart günü dünyada ilan edilen pandemi nedeniyle bir çok ülkede coronavirüs tedbirleri alınmaya devam ediyor. Dünyadaki bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı devam ederken, ülkemizdede yaş aralığına göre sokağa çıkanlara denetim uygulanıyor.

Dünyada en fazla kaybı ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, Çin, İsveç, İran, Irak ve Türkiye yer alıyor. Zonguldak’da ise hava kirliliği nedeniyle yaşanan kronik hastalıklar nedeniyle şehre giriş ve çıkışlara izin verilmiyor. Yurt genelinde maskelerde halka ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

İstanbul ve Zonguldak başta olmak üzere bazı şehirlere de giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bazı ilçeler ve köylerde karantinaya alındı. Yurdışı ve yurtiçi uçuşlar iptal edilirken şehirlerarası yoluculuğa çıkmak içinde seyahat izni almanız gerekiyor.

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart günü yaşanmıştı. Vaka ve ölümler ise en fazla İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşanıyor. Coronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şehirlerarası otobüs seyahatlerinde kısıtlamaya gidileceğini açıklamıştı.Coronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nan aldığı karar sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş konuşmasıyla birlikte yeni önlemler alındı. 28 Mart tarihi itibariyle şehirlerarası seyahatler izine bağlanmış oldu.

Zorunlu hallerde sayahete izin verilecek yeni uygulamada özellikle İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için seyahat izninin İstanbul Valiliği’nden alabilecekler.

İstanbul Valiliği
Adres: Ankara Caddesi 34110 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Mail: istanbul@icisleri.gov.tr
Telefon: +90 212 455 59 00

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Belgesi ise şöyle;

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır
Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır