Mustafa Bey Hamamı, Amasya Merkez‘de bulunmaktadır. 1436 yılında Yörgüç Paşa’nın oğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılmıştır. Hamam, Osmanlı mimarisinin önemli örneklerindendir. Sıcaklık, ılıklık, soğukluk bölümlerinden meydana gelmiştir.

Amasya Merkez Mustafa Bey Hamamı Amasya Merkez’de Mustafa Bey Hamamı

Soyunmalık kare şeklindedir ve duvarlarında büyük nişler vardır. Nişlerin üzeri mukarnaslı olan soğukluk bölümünün üzeri ise kubbeyle örtülüdür. Sıcaklık bölümü ise dört yönü dört büyük nişle çevrilidir. Kubbeli bir mekandır. Duvarlarda moloz taş ve tuğla kullanılmıştır. Kültür veya yaz tatili kapsamında geleceğiniz Amasya’da gezip, görebileceğiniz bir çok tarihi ve eşsiz doğaya sahip yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yeme-içme ihtiyacınızı merkezde bulunan kafe ve restoranlarda giderebilirsiniz. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü organik ve yöresel ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak  satın alabilirsiniz.

Amasya’da nerelere gidilir, günü planlarken nelere dikkat edilmelidir? Amasya gezilecek yerler almanağı bu cevapları bulabilmeniz için hazırladık.

Amasya’da Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Amasya uçak bileti fiyatları web sitemizde çok ekonomik ve kampanyalı!..

Amasya uçak biletleri