Mar Petyum Kilisesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Kilise Keldani Kilisesi olarak da anılmaktadır. Şeyh Mutahhar Cami’nin yanında olan kilise 4. yüzyılda yapılmıştır. Günümüzdeki hali ise 17. yüzyılda yapılmıştır. Doğu Süryaniler tarafından kilise kullanılmaktadır.

Diyarbakır Sur Mar Petyum Kilisesi Diyarbakır Sur’da Mar Petyum Kilisesi

Kilisenin yapımında siyah bazalt taşı kullanılmıştır. Ayrıca 1681 yılından itibaren Amid Keldani olarak da hizmet vermektedir. Özdemir Mahallesi’nde yer alan kilise Diyarbakır mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Buraya geldiğinizde Diyarbakır Surlarını ve Ermeni Surp Giragos Kilisesi’ni görmeyi unutmayın. Diyarbakır’da gezip görebileceğiniz bir çok tarihi yerler bulunmaktadır. Ayrıca burada bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Buraya gelmişken Diyarbakır’a özgü yemekleri yemeyi unutmayın. Diyarbakır tarihiyle ve kültürüyle görülmesi gereken önemli şehirlerimizdendir.

Diyarbakır’da yapılacak şeyleri, gezilecek yerleri sizler için derledik. Ayrıca fazlasıyla geniş kapsamı olan Diyarbakır gezilecek yerler rehberi de hazırladık.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Diyarbakır uçak bileti fiyatları web sitemizde çok ucuz! TatilCity.NET yurt-içi ve yurt-dışı uçuşlarda da en uygun ve ucuz fiyatlar ile uçak bileti buluyor.

Diyarbakır uçak biletleri