10 Mart dünya üzerinde ilan edilen coronavirüs pandemisi nedeniyle bütün ülkeler durağan noktaya ulaştı. Çin’de ortaya çıkarak hızla yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs tedbirleri de alınmaya devam ediyor.

Coronavirüsten etkilenen turism sektörüne yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, küçük ölçekteki seyahat acentaları için finansman desteği sağlayacağını açıkladı. Bakanlık, işe devam kredisi paketi sağlamak için kamu bankasıyla anlaştı.

Kredinin şartları şöyle:
* Krediden, Bakanlık İşletme Belgeli Seyahat Acentaları yararlanabilecektir

* Kredi en fazla 36 (otuzaltı) ay vadeliolacaktır. (6 ayı ödemesiz 30 ay taksit ödemeli)

* Kredi tutarı 50.000 (ellibin) Türk Lirası olacaktır.

* Kredinin % 80’i KGF garantili olacaktır.

*Kredi faiz oranı % 7,5 (yedi buçuk) + Komisyon %1,5 (bir buçuk)oranında (binde yedibuçuk banka, binde yedibuçuk KGF)olacaktır

* Başvurular Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne yapılacaktır.

Kredi başvurusu için
1)Seyahat acentasının 2019 yılı cirosu en az 500.000 (beşyüzbin) Türk Lirası veya üzeri olması gerekmektedir.

2)Seyahat acentasının sosyal güvenlik kurumuna tabi en az iki personel çalıştırıyor olması ve kredi süresi boyunca da çalıştırmaya devam edecek olması gerekmektedir.

* Başvurular ekte yer alan dilekçe örneği doldurularak dilekçe eki belgelerle birlikte yapılacaktır.

*Başvuruların 04 Mayıs 2020 tarihi saat 18:00’ e kadar Bakanlık evrakına giriş yapacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

Coronavirüsten en cok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, Çin, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İran, Irak, İsveç, Belçika ve Türkiye oldu.