Bingöl Genç ilçesinde gezip, görebileceğiniz yerler arasında Kral Kızı Kalesi, Dikpınar Ilıcası, Çötele Yaylası bulunmaktadır. Genç il merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi ve doğal güzelliğiyle Bingöl’ün en güzel ilçelerinden biridir. İlçenin eski adı Darahini yani Ağaçlı Çeşme demektir.

Söylentilere göre burada Dara adında bir hükümdar yaşamış ve Dara çeşme anlamına geldiği için Hini kelimesiyle birleştirilerek Darahini adını almıştır. Genç ilçesi 1473 Otluklebi savaşı sonrası Osmanlı devletinin yönetimine geçmiştir.

Genç Murat Nehri vadisi üzerinde kurulmuştur. Dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. Dağların büyük bir bölümü ağaçlarla kaplıdır.

Bingöl Genç Kral Kızı Kalesi  Bingöl Genç’de Kral Kızı Kalesi

Kral Kızı Kalesi Diyarbakır Çayı ve Konsper Çayı’nın birleştiği noktada bir tepeye yaptırılmıştır. Keynekler de denen bu kale harabe ve yıkık bir durumdadır. Kral Kızı Kalesi Pers Kralı Dano tarafından kızı için yaptırmıştır.

Bingöl’ü merak mı ediyorsunuz? Bingöl hakkında çok özel ve minik bilgiler veriyoruz. Bu bilgiler çok yetersiz diyenler için de Bingöl gezilecek yerler çalışması yaptık!

Bingöl’de Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Bingöl uçak bileti fiyatları web sitemizde çok ucuz! En ekonomik ve çok ucuz uçak bileti de sağlıyoruz – TatilCity.NET.

Bingöl uçak biletleri