Bingöl Yayladere merkeze 110 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burada görebileceğiniz yerler arasında Kalkanlı Mağarası bulunmaktadır. Yayladere eski adı Holhol’dur. 1959 yılında şimdiki ismini almış ve ilçe olmuştur. Yapılan kazılar sonucunda ilçenin M.Ö.900 yıllarında Ermenistan Krallığı ve M.Ö. 550 yılında Persler ve İskender İmparatorluğu’nun egemenliğindeydi. M.Ö.50 yıllarında da Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine geçmiştir. Çaldıran Savaşı’nın Osmanlı toprağına girmiştir. 1987 yılında Bingöl’e ilçe olmuştur.

Bingöl Yayladere Kalkanlı Mağarası Bingöl Yayladere’de Kalkanlı Mağarası

Kalkanlı köyünün sınırlarında yer almaktadır. Kalkanlı Mağarası’nın Bizanslılar döneminde yapıldığı söylenmektedir. Mağaranın duvarlarında çok çeşitli resim ve benzeri figürler bulunmaktadır. Mağaranın yanında bulunan şelale mağaraya ayrı bir hava katmaktadır. Yaz mevsiminde gelmenizi ve görmenizi öneririz. Çadır kampı ve karavan tatili için uygun bir bölgedir.

Bingöl’ü merak mı ediyorsunuz? Bingöl hakkında çok özel ve minik bilgiler veriyoruz. Bu bilgiler çok yetersiz diyenler için de Bingöl gezilecek yerler çalışması yaptık!

Bingöl’de Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Bingöl uçak bileti fiyatları web sitemizde çok ucuz! En ekonomik ve çok ucuz uçak bileti de sağlıyoruz – TatilCity.NET.

Bingöl uçak biletleri