Coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında başında gelen İtalya turizm sektörünü kurtarmak için geniş çapta indirimler yapmaya hazırlanıyor.

Turizmin durma noktasına geldiği İtalya’da turistleri ülkeye çekmek için geniş alanda büyük indirimlere gidecek. Ülkede sokağa çıkma yasaklarının ardından turizmi hareketlendirmek için bazı hedeflere yönelecek. Virüs nedeniyle büyük itibar kaybeden İtalya, ülkeye turistlerin gelmesi için turizm sektöründeki bütün alanları ucuzlatmayı hedefliyor. Avrupa’nın turizm merkezi olan ve her mevsim turist çeken İtalya’da turizmin yara almaması için son hız çalışmalara devam ediyor.

Ülkenin popüler turizm merkezlerinden olan Sicilya’da turistlerin uçak ücretleriyle, üç gecelik oda fiyatlarının büyü bir kısmını, müze ve arkeolojik biletlerin yarısını geri ödeyecek. Yani biletler yarı yarıya indirime gidecek. Mart ve Nisan ayında yerel yönetimm İtalya 2 milyar Euro kayıp yaşadı. İtalya’da turizm sezona girmek için plaj ve sahillerde sosyal mesafeyi korumak amacıyla önlemler alacak.

Coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler ABD, İspanya, İtalya, Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İran, Irak, Rusya, Yunanistan ve Türkiye.

Türkiye’de en çok vaka ve ölüm ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’ta gerçekleşti. Büyükşehirlere ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bunun yanı sıra bugünden itibaren 31 Mayıs’a kadar İstanbul’un Adalar ilçesine giriş ve çıkış yasağı konuldu. Aşı çalışmaları ise ABD, Almanya, Japonya, Çin, Türkiye, Fransa ve İngiltere’de devam ediyor.