Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünya genelinde büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme süreciyle birlikte hareketlenme başladı. Türkiye’nin turizm tanıtım reklamları ise etkili oldu. İngiliz turistlerin Türkiye’ye ne zaman geleceğine dair tarih verildi.

TÜRSAB TV’nin ‘Turizme Global Bakış’ programına konuk olan İngiltere- Türk Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Engin Sertoğlu, 10 Temmuz itibarıyla Türkiye’nin yeşil koridora dahil edileceğini dile getirerek, “1 Ağustos’tan itibaren İngiliz tur operatörleri Türkiye pazarına ciddi bir şekilde giriş yapacak” dedi.

İngiltere’de bulunan operatörler ve charter firmaları ise Türkiye’ye gelmek için plan yaptıklarını açıkladılar. THY ise Dalaman uçuşlarını haftada 6 güne ve Antalya içinde günlük uçuşlar gerçekleştirilecek.

İngiltere’nin Türkiye’ye olan ilgisinin başta İskandinav ülkeleri olmak üzere olumlu etkiler yaratabileceğine değinen Sertoğlu, sezonun kasım ayına kadar uzamasının mümkün olduğuna vurgu yaparak; “Taşıyıcılar bu işi uzatırlarsa iş yükselir. Bu uzama biraz da low-cost havayollarının arz talep meselesine bağlı. Sektördeki oyuncularımız, İngiltere’nin diğer şehirlerinden Türkiye’ye uçuş konulmasıyla ilgili olarak temas kurmaları yönünde bir öneride bulunabilirim. THY buradan dolu çıkıyor fakat gelişleri ters bacak olduğu için nispeten boş oluyor” şeklinde konuştu. AB üzerinden İspanya’nın tatil için teşvik edilmesini de ele alan Sertoğlu, “İngilizlerin İspanya tercihi daha ziyade ekonomik. 19-29 pound’lar ile biletler var ve bu rakamlar Türkiye için mümkün değil” dedi.

16 Temmuz tarihiyle birlikte British Air Base havayolu şirketleri Türkiye’ye uçuş yapacaklar. 1 Ağustos tarihinde ise Mancehester şehrinden Dalaman’a uçuşlar gerçekleşecek. 16 Temmuz’dan sonra ise Türkiye uçuşları başlayacak.